eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba

Riasztó mértékben öregszik a japán társadalom

Riasztó mértékben öregszik a japán társadalom, a távol-keleti állam lakosságának több mint negyede idősebb 65 évesnél, ami kihívásként jelentkezik mind a kormányzat, mind az ország gazdasága számára - derül ki a japán belügy és távközlési minisztérium által szerdán közzétett népszámlálási adatokból.

2015. október 1-jével bezárólag a 65, vagy ennél idősebb japánok száma elérte 33,42 millió főt, vagyis a teljes lakosság 26,7 százalékát, ami a legmagasabb érték a népszámlálási adatok 1920-ban történt első összeírása óta.

A felmérés szerint Japán teljes lakossága 127,11 millió fő volt tavaly októberben, ami 0,7 százalékos csökkenést jelent a 2010-es adatokhoz képest, illetve ez az első csökkenés 1920 óta.

Emellett a 15 évesnél fiatalabb korosztály létszáma - fél százalékponttal - 15,86 millió főre csökkent, vagyis a teljes lakosság 12,7 százalékát teszi ki, ami a legalacsonyabb érték 1920 óta.

Az ország mind a 47 tartományában a 65, vagy ennél idősebb korosztályba tartozók száma meghaladta a 15 évesnél fiatalabbak számét, amire szintén nem volt példa a népszámlálás bevezetése óta.

Az évszázad végéig Japán lélekszáma kormányzati és az ENSZ becslései szerint tovább fog hanyatlani 83 millió főre, miközben lakosság 35 százaléka 65 évesnél idősebb lesz.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×