A közlemény szerint Magyarország újabb vízdiplomáciai és UNESCO-diplomáciai sikerét növeli az a tény, hogy az IHP a víz ügyének szentelt egyetlen kormányközi program az ENSZ keretén belül.
Szöllősi-Nagy Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) professzorát, az UNESCO keretében működő Nemzetközi Hidrológiai Program kormányközi tanácsának tagjai egyhangúlag választották meg hétfőn két évre a program elnökévé.
A magyar szakember jelenleg a Víz Világtanács kormányzótanácsának tagja, korábban két évtizeden át vezette az UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Program titkárságát, majd a Delfti Vízügyi Oktatási Központ rektori tisztét töltötte be.
A döntés után Cséfalvay Zoltán, Magyarország OECD-UNESCO-nagykövete kiemelte, hogy a nemzetközi szinten elismert hidrológus megválasztása kiemelkedő siker a magyar vízdiplomácia és UNESCO-diplomácia számára. Ezzel hazánk immár másodszor tölti be az IHP elnöki tisztét Kovács György, a Vízgazdálkodási Tudományos Intézet egykori főigazgatójának 1981-1984 közötti elnöksége után.
A nagykövet szerint az IHP-elnökség jelentőségét felértékeli az a tény is, hogy a tisztség betöltésére olyan időszakban kerül sor, amikor - az őszi Budapesti Víz Világtalálkozó miatt - Budapest felé fordul a vízügyi szakemberek és a vízüggyel foglalkozó politikusok nemzetközi figyelme.
Szöllősi-Nagy András az UNESCO-ban elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy napjainkra a víz kérdése nemzetközi szinten is a legfőbb feladatok közé emelkedett. A következő másfél évtized fenntartható fejlesztési tevékenységét meghatározó ENSZ-keretrendszer (ENSZ Agenda 2030), amely a szegénység felszámolását és a fenntartható jövő felépítését tűzi ki célul, külön figyelmet szentel a fenntartható vízhasználatnak, amelynek végrehajtásában a Nemzetközi Hidrológiai Programra kiemelt szerep hárul.
A professzor méltatta Magyarország fenntartható vízgazdálkodás iránti elkötelezettségét, amelyet szerinte jól jelez a második Budapesti Víz Világtalálkozó megrendezése is 2016. november 28. és 30. között. A rendezvény fővédnöke Áder János köztársasági elnök, az ENSZ által életre hívott magas szintű vízügyi panel tagja.
Az UNESCO immár 50 éve működő Nemzetközi Hidrológiai Programja az ENSZ-nek a vízzel kapcsolatos kutatást, vízkészlet-gazdálkodást, vízügyi oktatást és továbbképzést felölelő kezdeményezése. Legfontosabb célja a kormányzati döntéshozatal megalapozása a hidrológiai tudomány eredményeinek felhasználásával és a vízügyi gyakorlat értékelésével, továbbá - a fenntartható fejlődés igényeire reagálva - az oktatás és a továbbképzés fejlesztése. Tevékenységének végrehajtásában a tagállamok nemzeti központjaira, világszínvonalú oktatási intézményekre és a vízügyi intézetekre támaszkodik.