eur:
411.71
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Ezt tervezi az RMDSZ a választásokon

Közös jelöltlistát indít a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Temes megyei szervezete a bánsági bolgárok, szerbek és ukránok érdekvédelmi szervezeteivel a június 5-i helyhatósági választásokon - közölte csütörtöki számában a Nyugati Jelen napilap.

A választások utáni időszakra is kiterjedő együttműködés jegyzőkönyvét szerdán írták alá az RMDSZ, illetve a Romániai Szerbek Szövetsége, a Bánsági Bolgárok Szövetsége és a Romániai Ukránok Szövetsége vezetői. Választási siker esetén a jelöltlista első helyezettje, az RMDSZ képviselője négyéves mandátumhoz jut, a lista második, harmadik és negyedik helyén szereplő jelöltek pedig egy-egy évig képviselhetik közösségüket. Egy év leteltével lemondanak, és átadják a helyüket a lista következő helyezettjének.

A választási együttműködés elsősorban a Temes megyei és a temesvári jelöltlistákra vonatkozik, de más településeken, például a bolgárok lakta Óbesenyőn is működhet. Az együttműködési jegyzőkönyv szerint a megyei és a temesvári önkormányzatokba bejutó kisebbségi képviselők valamennyi bánsági kisebbség érdekeit képviselik.

Halász Ferenc Temes megyei RMDSZ-elnök a sajtónak elmondta: a választási együttműködésnek immár nyolcéves hagyománya van, a legjelentősebb bánsági kisebbségek képviselői 2008-ban és 2012-ben is az RMDSZ jelöltlistáján szerepeltek.

"Temes megyében a nemzeti kisebbségek a lakosság 15 százalékát jelentik, ezért szerintünk nem normális, hogy az ötszázalékos választási küszöb miatt a kisebbségi lakosság jelentős része képviselet nélkül marad a megyei és a temesvári önkormányzatokban" - mondta Halász Ferenc. Hozzátette: az RMDSZ megpróbálta a parlamentben elfogadtatni a küszöb három százalékra való csökkentését, de ez nem sikerült, így egyetlen esélyük, hogy "együtt harcolják ki" a bejutást a temesvári és a Temes megyei önkormányzatokba.

A szláv kisebbségi szervezetek képviselői megköszönték az RMDSZ-nek az együttműködési lehetőséget, és megerősítették, hogy ők is ebben a választási együttműködésben látják az esélyt a bejutásra.

Az együttműködés eddig 2008-ban volt sikeres, amikor az RMDSZ színeiben induló kisebbségi szövetség a temesvári önkormányzatba tudta bejuttatni képviselőit. A 2011-es népszámlálás adatai szerint Temes megyében 5,43 százalék, Temesváron pedig 5,12 százalékos a magyarság aránya. A választási küszöb ötszázalékos.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×