Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

Nagy Márton: erősen meggondolandó az áfamentesség megemelése a katánál

Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre – közölte a nemzetgazdasági miniszter Budapesten.

Nagy Márton a programról elmondta: kilenc részt tartalmaz, célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása, és a magyar gazdaság gerincét jelentő kkv-szektor további megerősítése. Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot – mondta.

A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel a lebonyolításról szerződést köt.

A miniszter közölte, a program eleme a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram, a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program, a kkv-k digitalizációs csomagja, a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram, a kkv-k kifektetéseit (külföldi beruházásait) támogató hitel és tőkeprogram, vállalkozásfejlesztési uniós programok, a kkv-k adminisztrációjának és a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése, része továbbá, a Széchenyi Kártya Program kedvezőbbé tétele is. Ismertetése szerint a program fókuszában szerepel, hogy 2025-ben gazdasági növekedés 3-6 százalék közötti legyen.

Nagy Márton kiemelte: a kormány elkötelezett a vállalkozások sikere mellett. A vállalatok termelékenységének növelését várják a kamarától, valamint információáramlást, és konkrét javaslatokat. Értékelte és előremutatónak nevezte az új elnökség aktivitását, ugyanakkor konkrétabb javaslatokat tart szükségesnek.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: fontos a hazai kis-, és középvállalkozások (kkv) támogatása, a gazdaság teljesítménye a magyar vállalkozások teljesítményén, versenyképességén múlik. A kamara szerint aktuálisan a vállalkozások legnagyobb problémája a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhek követnek. A kamarai feladatok meghatározásánál ezért elsőrendű a konkrét piaci lehetőségek elemzése, az adminisztrációs terhek csökkentése, a kis- és középvállalkozások számára programok kidolgozása, a szakember-utánpótlás biztosítása, valamint a hozzáadott érték növelésére alkalmas tudás megszerzésének biztosítása – ismertette.

Közlése szerint első körben fel kell mérni tételesen a már exportáló magyar középvállalkozások problémáit, milyen konkrét támogatásra van szükségük piacaik megtartása, növelése érdekében. Szükségesnek nevezte a kkv-k adminisztrációjának csökkentését, az egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás megvalósítását, a kkv-k adózásának áttekintését, egyszerűsítését és könnyítését is. A megoldandó feladatok közé sorolta a kkv-k energia problémáinak enyhítése céljából nagyobb energiaközösségek létrehozását, a megtakarításokra való ösztönzést. Az elfogadott intézkedéseket munkacsoportok dolgozzák ki, a javaslatokat az MKIK eljuttatja a kormányzat illetékes szervei részére – közölte az elnök.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Embert próbáló napnak néz elébe Arnót holnap, június 28-án: a településen időközi önkormányzati választást tartanak, amelyen nemcsak polgármestert, hanem képviselő-testületet is választanak a helyiek. A választás napján az országos előrejelzések szerint akár 40 fokos hőség is várható, ami sokakban kétségessé teszi, hogy hányan kelnek útra, hogy leadják voksukat az 1875 szavazásra jogosult közül.

Rendkívüli lépést tett Göd polgármestere a hőség miatt

Az extrém hőhullám miatt az ország több pontján vezettek be rendkívüli intézkedéseket az önkormányzatok a lakosság hűsölésének támogatására. A magas nappali hőmérsékletre tekintettel a helyhatóságok a strandok látogatását teszik könnyebben elérhetővé.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

A főváros kétszintű önkormányzatisága miatt Budapest ma 24 irányba húz, azonban ezen rendszer reformja politikailag érzékeny kérdés, hiszen 24 választott önkormányzat jogköreit, forrásait és érdekeit érinti. A napi konfliktusok mögött azonban világos várospolitikai tét áll: a feladatokat, a forrásokat és a felelősségeket úgy kell újrarendezni, hogy a helyi képviselet és a városrészek identitása megmaradjon, miközben a főváros visszakapja az egységes városi működéshez szükséges stratégiai és koordinációs eszközeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×