eur:
395.22
usd:
368.35
bux:
0
2024. július 2. kedd Ottó
Nyitókép: Pixabay

Kemény szigorítás jön az euróövezetben

Az Európai Unió vezetői a jövő évben kissé szigorúbb költségvetési szabályozást vezetnek be az euróövezetben, amelynek célja az infláció kezelése és a valutát használó országok államháztartásának stabilizálása a Covid-19 világjárvány és az energiaár-válság után.

A hónap elején a húsz euróövezeti ország pénzügyminiszterei már megállapodtak, és felvázolták a 2025-re vonatkozó költségvetési politikai iránymutatásokat, figyelembe véve az új költségvetési szabályokat, amelyek több időt biztosítanak az adósság csökkentésére a beruházások fenntartása mellett – írja a Portfolio.

A hónap elején jóváhagyott ajánlás 2025-re már feszesebb költségvetési irányvonalat szorgalmaz. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az euróövezeti országok átlagos költségvetési hiánya a 2023-as GDP-arányos 3,2 százalékról 2024-ben 2,8 százalékra csökken, 2025-ben pedig enyhén, 2,7 százalékra mérséklődik. Az Európai Központi Bank előrejelzései szerint ez a pálya várhatóan hozzájárul a fogyasztói infláció csökkenéséhez, a 2023-as 5,4 százalékról 2025-re 2,0 százalékra lassulhat a pénzromlás üteme.

Az uniós vezetők emellett jóváhagyják a pénzügyminiszterek által kidolgozott tervet, amelynek célja, hogy bevonzzák a magántőkét Európába, megkönnyítve ezzel a kontinens átállását egy zöldebb és digitálisabb gazdaságra. Ez a terv a 27 uniós tagállamot átfogó tőkepiaci unió (CMU) létrehozását foglalja magában, amelynek célja a határokon átnyúló magánbefektetések előtt álló akadályok csökkentése. A legfontosabb területek közé tartozik az értékpapírosítás, a fizetésképtelenségi jogszabályok harmonizációja, valamint a nyugdíjmegtakarítások és a tőkenyereségek adóügyi kezelése.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás az Arénában: ha Trump fegyelmezett marad, megtarthatja előnyét

Magyarics Tamás az Arénában: ha Trump fegyelmezett marad, megtarthatja előnyét

Ha Joe Biden helyett új jelöltet állítanának a demokraták, az példátlan lenne az amerikai elnökválasztások történetében – mondta Magyarics Tamás, az ELTE professzor emeritusa, külpolitikai szakértő. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt az elnökjelölti vita következményeiről, a lehetséges forgatókönyvekről és a Donald Trump elleni perek jelentőségéről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×