eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A new building is being constructed with use of tower crane
Nyitókép: ilkercelik/Getty Images

Több mint egy évtizede nem csaltak ennyit a munkáltatók

A friss tanulmány szerint az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem volt tavaly a foglalkoztatási szabálytalanságok három gócpontja.

Megjelent a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések tapasztalatait bemutató tanulmány, ami a tavalyi év január 1-je és szeptember 30-a közötti időszakot veszi górcső alá. Ez alapján a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság több mint 11 ezer munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók többségénél 67 százalékánál találtak munkaügyi jogsértést, melyek az ellenőrzött cégeknél dolgozó munkavállalók 61 százalékát érintették, vagyis több mint 40,4 ezer munkavállalót - számol be róla az Economx.

Mint írják, a 2022-es adatokkal összehasonlítva az ellenőrzések számában növekedés, a szabálytalan munkáltatók arányában pedig csökkenés tapasztalható, utóbbiak aránya 72 százalékról 67 százalékra csökkent. Így a szabálykövető munkáltatók száma pedig 28 százalékról 33 százalékra emelkedett - derül ki a tanulmányból.

A portál azt írja,

az összegzés szerint továbbra is jelentős tény a feketefoglalkoztatás, mely a vizsgálat során ellenőrzött munkavállalók 15,67 százalékát, vagyis több mint 6,3 ezer főt érintett.

A fekete foglalkoztatók száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest némi csökkenést mutat, mert 2022-ben a feketén foglalkoztatott munkavállalók aránya egy százalékkal magasabb volt (16,5 százalék).

Viszont a tavalyi évi adat a 2011. óta vizsgált első háromnegyed éves viszonylatban a dobogó harmadik helyére került, vagyis nem állunk túl jól a fekete munkások számában - teszik hozzá.

Hol, és mennyi ember dolgozik feketén?

A legtöbb szabálytalanul foglalkoztatott munkavállaló, 23-25 százalék az építőiparban és a vagyonvédelmi szektorban fordult elő. De az egy évvel korábbi információkhoz képest az építkezéseken például csökkent a feketén dolgozók száma, ugyanis 2022 azonos időszakában a munkavállalók több mint egy harmadát, 35 százalékát nem jelentették be.

A szabálytalan foglalkoztatás tehát a következőképpen oszlik meg szektoronként:

  • a mezőgazdaságban a feketén foglalkoztatottak 2,8 százaléka dolgozik, ami szinte megegyezik az egy évvel korábbi 2 százalékkal;
  • a feldolgozóiparban a munkavállalók 5,2 százalékát, míg a gépiparban az 1,6 százalékukat foglalkoztatják feketén;
  • a kereskedelemben dolgozók 9,27 százalékát érintette a szabálytalan foglalkoztatás, míg egy évvel korábban 10,5 százalékuk dolgozott bejelentés nélkül;
  • a vendéglátásban a feketén foglalkoztatottak száma nem változott, ugyanúgy 10 százalék lett az eredmény.

A leggyakrabban azzal próbálják kimagyarázni a munkáltatók a fekete foglalkoztatást, hogy csak „próbamunka” napon van a munkavállaló és majd csak akkor jelenti be ha „megfelelt” az elvárásoknak.

Gyakran hivatkoznak adminisztrációs jellegű hibákra, főleg a könyvelőket hibáztatva. Valamint abban is bíznak, hogy a nehezen megközelíthető munkavégzési helyeken elmaradnak az ellenőrzések, ezt leginkább építőiparban és a mezőgazdasági vállalkozásoknál tapasztalták a hatóság szakemberei.

A teljes munkaidő melletti részmunkaidős bejelentés szintén nem ritka szabálytalanság - írják. Azonban ennek a bizonyítása nehéz, mert a tanulmány szerint az állásukat féltő munkavállalók nem mernek a munkáltatójuk ellen nyilatkozni.

A külföldiek szabálytalan foglalkoztatása a munkavállalási engedély teljes hiányával, vagy más munkáltatóhoz szóló, vagy lejárt engedéllyel valósul meg leginkább és az építőiparban, a feldolgozóiparban például pékségekben fordul elő gyakran. Ugyanakkor a tanulmány azt állítja, a munkáltatók a harmadik országbeli állampolgárok esetén törekednek a szabályos foglalkoztatásra.

A munkaidővel, bérezéssel is gondok vannak

Mint írják, nagy probléma még, amivel sokszor szembesültek az munkaügyi ellenőrzések során a munkaidővel, a pihenőidővel és a rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos jogsértések, melyek száma egy év alatt alig csökkent. Utóbb felsorolt problémák az ellenőrzött 40 ezer munkavállalóból több mint 7 ezret érintettek tavaly is és 2022-ben is. A leggyakoribb szabálytalanság a munkaidő-beosztás hiánya volt.

A munkabérrel kapcsolatos szabálytalanságokon belül az elszámolással (bérjegyzékkel) kapcsolatos szabálytalanságok voltak a legjellemzőbbek. Tavaly a munkabérrel kapcsolatos jogsértésekben érintett munkavállalók száma 4,3 ezer fő volt, egy évvel korábban ennél ezerrel kevesebb - részletezi a portál.

A leggyakoribb kifogás a felmérés szerint azt volt, hogy a munkáltatók nem fizették ki időben az alkalmazottaikat.

A jelentésből kiderül, hogy az intézkedések 70 százaléka anyagi szankció nélkül ért véget. A munkaügyi bírságok többségét a feketefoglalkoztatás miatt szabták ki - derül ki a foglalkoztatás-felügyeleti hatóságok 2023. harmadik negyedéves beszámolóiból.

2023 első kilenc hónapja folyamán 2475 esetben szabtak ki munkaügyi bírságot, összesen 934 millió forint összegben. A büntetések harmadát, több mint 309 millió forintot az építőipari vállalkozások kapták. A vendéglátásra 100 milliónyi bírságot róttak ki, a feldolgozó és gépiparban 89 milliót kellett fizetni a szabálytalankodó cégeknek.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×