eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Unsplash.com

Aggasztó hírek: szinte rekordszámban mennek tönkre a hazai cégek

Az év első felében jelentősen megugrott a felszámolási eljárások száma és szeptember óta újra negatív tendencia érvényesül. Az elmúlt időszak gazdasági nehézségei most üthetnek vissza igazán, és a vállalkozások is megérzik ezeket a hatásokat.

Szeptemberben jelentősen megemelkedett a felszámolási eljárás alá került cégek száma: egy hónap alatt 2256 társaság jutott a megszűnés közelébe – írja a Portfolio.

A szeptemberi érték alig marad el a májusi és a júniusi rekordoktól, amikor 2356, illetve 2514 vállalkozásnál indítottak felszámolási eljárást. 2023 januárjától október első hetéig összesen 16 876 procedúrát kellett kezdeményezni, ami duplája a tavalyi intézkedéseknek és 3,2-szer több mint a 2019-es teljes eljárásszám (5256).

A lap hozzáteszi: a már lezárt eljárások esetében

rekordot jelentő 1110 felszámolás történt szeptemberben, az egész évre vonatkozóan pedig 6536 cégmegszűnést regisztráltak eddig.

Az év elejétől júliusig folyamatosan nőtt a megszűnő vállalkozások száma, miközben az újonnan elinduló eljárásoknál már látszódtak megtorpanások a havi adatokban, és szeptemberre már az éves csúcs alatt maradt ez a szám. Az első őszi hónaptól azonban újra emelkedés látszik ebben a statisztikában.

Az új kata-törvény és a Covid hatásai

Az első negyedévben azért ugrott meg ennyire a felszámolási eljárások és cégmegszűnések száma, mert a kata szerinti adózás szabályainak tavalyi megváltoztatása miatt sok kis- és középvállalkozás tönkrement, továbbá a cégbírósági eljárásokra bevezetett moratórium azt eredményezte, hogy a válság kellős közepén sok ügy feltorlódott és lelassult az ügyintézés.

A Portfolio azt írja, ezek a hatások ma már nem látszódnak az adatokon, az év első hónapjaiban ugyanis kifuthattak ezek a procedúrák, valamint a cégbíróságok is ledolgozták a Covid-többletet.

„Trendszerűen nő az előzmény nélkül meginduló vagy a moratóriummal már nem érintett eljárások száma, ami arra utal, hogy az elmúlt év gazdasági nehézségei érték el a vállalkozásokat”

– mondta a lapnak Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője. Hozzátette: a 150 napnál rövidebb távon megindult eljárások részaránya már 16 százalékos, a 60 napnál rövidebb időn belülieké pedig 15 százalékos volt, ami felfutást jelent az év eleji tíz százalék körüli részesedéshez képest.

A kereskedelmi cégeknél forgalom hiányában, a magas működési költségek miatt a szektoron belül 682 vállalkozás került eljárás alá szeptemberben, ami ötszöröse az elmúlt öt év átlagának. Éves szinten a kereskedelem és járműjavítási alágban már 4958 felszámolási eljárás indult és 1707 szűnt meg.

Alföldi Csaba a bezárások lehetséges okai között megemlítette a magas inflációt, a megugró energiaköltségeket és az elmaradó lakossági fogyasztást is, de a 20 százalék körüli, vállalkozásoknak elérhető hitelkamatszint is finanszírozhatatlanná tehette a működést.

A Portfolio cikkében közölte azt is, hogy

szeptemberig 19 152 új céget alapítottak idén,

és ez az adat visszaesést mutat a tavalyi első 9 hónap statisztikájához képest, amikor 22 716 új vállalkozást jegyeztek be.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×