eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Pexels

Új klímavédelmi adót javasolnak

A nairobi klímacsúcsot befejező afrikai vezetők globális szén-dioxid-adó bevezetését és a nemzetközi pénzintézetek reformját javasolják a klímaváltozás hatásai elleni küzdelem finanszírozására szerdán kiadott zárónyilatkozatukban.

A háromnapos afrikai klímacsúcson a résztvevők főleg arról folytattak megbeszéléseket, hogy miképpen tudják megőrizni országaik természetes erőforrásait, hogyan fejlesszék a megújuló energiaforrások felhasználását, miképpen tudnak alkalmazkodni az egyre szélsőségesebb időjáráshoz, és ezeket az erőfeszítéseket miképpen lehetne finanszírozni.

A nyilatkozatban egy globális szén-dioxid-adórendszer bevezetésének támogatására szólították fel a világ vezető országait, amelynek része lehetne a fosszilis energiahordozók kereskedelmének, a tengeri szállításnak és a légi közlekedésnek valamilyen szén-dioxid-adója, plusz egy globális tranzakciós adó.

A klímacsúcson a szeptember második felében esedékes ENSZ-konferenciára és a november végén az Egyesült Arab Emírségekben megrendezendő COP28 környezetvédelmi ENSZ-csúcstalálkozóra szándékoztak felkészülni az afrikai országok.

Míg a kenyai kormány és az Afrikai Unió által közösen megrendezett csúcs szervezői inkább olyan piaci alapú megoldásokat szorgalmaztak, mint a szén-dioxid-kibocsátási kredit, a zárónyilatkozatban már

elsősorban a legnagyobb környezetszennyezőkkel szemben támasztanak pénzügyi követeléseket a szegényebb országok javára.

Annak ellenére, hogy Afrika a klímaváltozás legsúlyosabb hatásai közül többel is szembesül, az eddigi jelzések szerint a kontinens az ennek ellensúlyozásához szükséges 300 milliárd dolláros (109 ezer milliárd forint) pénzügyi támogatásnak mindössze a 12 százalékát kapja meg.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint jelenleg kéttucat országban fizetnek szén-dioxid-adót, de az adófajta ötlete egyelőre nem terjed a világban. William Ruto kenyai elnök kedden az Európai Unióban már régebben felvetett, de soha el nem fogadott tranzakciós adó ötletét említette követendő példaként.

Az Európai Bizottság 2011-ben vetette fel a tranzakciós adó bevezetését, de az nem szerepelt a javaslatában, hogy mire fordítanák ezt a bevételt. Bár a bizottság javaslata az unió Tanácsának jóváhagyása nélkül nem válhatott törvénnyé, egyes országok saját tranzakciós adót vezettek be, és továbbra is az adórendszer uniós kiterjesztését sürgetik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×