eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Female Electronics Factory Workers in Blue Work Coat and Protective Glasses Assembling Printed Circuit Boards for Smartphones with Tweezers. High Tech Factory with more Employees in the Background.
Nyitókép: gorodenkoff/Getty Images

Majdnem hat százalékkal nőtt az ipar termelése októberben

Ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi becsléséből.

Októberben az ipari termelés volumene 5,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 5,1 százalékkal nőtt a termelés. Az előző hónaphoz viszonyítva 3,5 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.

A KSH szerint a döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 6,4, a csekély súlyú bányászaté 3,3 százalékkal nőtt, az energiaipar kibocsátása 3,7 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz mérve.

Az ipari export volumene 13,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.

Az év első tíz hónapjában az ipari termelés 6,6 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 60 százalékát adó külpiaci eladások volumene 8,5, a 40 százalékot képviselő belföldi értékesítésé 6,4 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelés 25 százalékát képviselő járműgyártás 32,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, azaz folytatta valamelyest fokozta még az előző havi 31,6 százalékos ütemet. A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása hasonlóképpen megtartotta lendületét, a szeptemberihez hasonló 20,1 százalékos növekedést regisztrált az előző év azonos hónapjához képest.

Ipari termelés Magyarországon, 2001-2022. január-október
Termelői volumenindex, előző év azonos időszaka egyenlő 100,
Ipari termelés Magyarországon, 2001-2022. január-október Termelői volumenindex, előző év azonos időszaka egyenlő 100,

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása mind a hazai, mind a külpiaci eladások csökkenése következtében tavaly február óta először mérséklődött, 1,1 százalékkal maradt el a tavaly októberitől.

A villamos berendezés gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 57,0 százalékkal emelkedett. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártás 128, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártása 60 százalékkal bővült.

Folytatódott a növekedés a kisebb súlyú gyógyszergyártásban,

a termelés volumene 12,5 százalékkal nagyobb volt a tavaly októberinél.

Az előző hónaphoz hasonlóan a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása októberben is jelentősen, 27,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben, 31,0 százalékkal a vegyi anyagok és termékek gyártása maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt a műanyagalapanyag- és a műtrágya-, nitrogénvegyület-gyártás számottevő visszaesése miatt - közölte a KSH.

Az ipari export volumene 13,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar kivitele 17,0 százalékkal nőtt. A járműexport 37,1, a számítástechnikai és elektronikai termékek kivitele 16,1 százalékkal, a gyógyszereké 14,4 százalékkal nőtt, az élelmiszerexport 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A belföldi értékesítés 3,3 százalékkal, a feldolgozóiparé 9,1 százalékkal visszaesett a tavaly októberihez mérve.

A járműipar 18,7, a gépipar 30,4, a villamosberendezések gyártása 52,7 százalékkal tudta növelni belföldi eladásait, a kőolajfeldolgozás és kokszgyártás belföldi értékesítése 24,9, a vegyiparé 38,8, a gumiiparé 11,6, a textiliparé 18,1 százalékkal visszaesett és az élelmiszeripar belföldi kereslete is 2,6 százalékkal elmaradt a tavaly októberitől.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 18,9 százalékkal nagyobb volt a tavaly októberinél. Az exportrendelések 25,3 százalékkal nőttek, az új belföldi rendelések 9,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól. Az összes rendelésállomány október végén 19,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit,

az exportrendelések 21,6 százalékkal nőttek,

míg a belföldi rendelésállomány már tizenötödik hónapja elmarad az egy évvel korábbitól, októberben 5,1 százalékos volt a visszaesés mértéke.

Az év első tíz hónapjában az ipari termelés 6,6 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 60 százalékát adó külpiaci eladások volumene 8,5, a 40 százalékot képviselő belföldi értékesítésé 6,4 százalékkal emelkedett.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×