eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Kiszámolták, mi lesz, ha november 1-jével leáll az orosz gáz

A Nemzetközi Energiaügynökség körképet készített a közelmúltról, a jelenről és a közeli jövőről, ami a földgázigényt illeti.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a globális földgázpiac tavaly óta tartó szűkössége jövőre is fennmaradhat, a globális kereslet az idei évben 0,8 százalékkal lehet alacsonyabb, mint tavaly - olvasható a vg.hu portálon.

Az európai nyersanyagéhség közben 10 százalékkal csökkenhet egy év alatt, és Ázsiában sem lesz nagyobb az "étvágy" a jóslatok szerint.

A jóslatokban a háború és a kereskedelmi szankciók miatt meglehetősen nagy a bizonytalanság, azonban a gázszállításban világszerte alig 0,4 százalékos növekmény lehet a következő évre.

A jelentés szerint 2022 harmadik negyedévében a kilövő energiaárak fogták vissza a keresletet, és megindult az útkeresés az üzemanyagok lecserélése irányába is. A kieső földgázt főként szén és olaj felhasználásával váltották ki. Földgázból Kína és Japán fogyasztása stagnál, Dél-Koreáé és Indiáé viszont csökken. Az amerikai felhasználás viszont közben az árnövekedés ellenére növekszik.

Az európai LNG-felhasználási többlet egy év alatt 65 százalékos,

ez a szám aligha csökken, ha a feldolgozói és logisztikai kapacitás felzárkózik az igény mellé.

Az IEA jelentése megvizsgálta az uniós gázpiac ellenállóképességét az orosz szállítások november 1-től történő esetleges teljes leállítása mellett. A kereslet mérséklése nélkül az LNG magas elérhetősége mellett is az uniós tárolók töltöttsége februárra 20 százalék alá csökkenhet, míg az LNG alacsony elérhetősége mellett mindössze 5 százalékig lehetnek a tárolók feltöltve ugyanebben az időpontban. Ez az ellátás zavaraihoz is vezethet egy kései hideghullám esetén.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×