eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: lng.hr

Orosz gáz: markánsan csökkent Európa kiszolgáltatottsága, de Magyarországé nem

Az elmúlt fél évben jelentősen, a korábbi 40 százalékról 9 százalékra esett az Oroszországból érkező földgáz súlya Európában, miközben a földrajzi adottságok és a történelmi múlt miatt is Magyarország orosz gázfüggősége továbbra is nagyon magas – mondta megkeresésünkre a Portfolio elemzője.

Az Európai Unió teljes gázimportján belül az orosz gáz súlya már a 40-43 százalékot is elérte a háború kitörése előtti hónapokban, vagyis nagyon erős kitettsége volt Európának. Ez – köszönhetően különféle okoknak – 9 százalékra mérséklődött, tehát nagyon markáns változáson esett át az EU ezen a téren – mondta kérdésünkre Weinhardt Attila.

A Portfolio munkatársa a különféle okok között említtette, hogy az oroszok tizenhárom uniós tagállamnak már nem szállítanak gázt (műszaki és pénzügyi okokra hivatkozva), emellett pedig komoly stratégiai váltás is van, a főként a tengerparttal, illetve LNG-lefejtő, -visszafejtő terminállal rendelkezők markánsan a tengeri szállítású gáz felé fordultak, ami már nem Oroszországból érkezik.

A szakember a közép-kelet-európai országokat illetőn megjegyezte, nyilván a múltbéli, történelmi, infrastrukturális és földrajzi okok miatt ezek az államok érdemben nem igazán képesek máshonnan gázt szerezni.

Így például Magyarország, amelynek

85 százalék körüli az importaránya, az azon belüli orosz gáz súlya továbbra is 80 százalékos.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×