eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda Garibaldi utcai sajtótermében 2022. május 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A szakszervezetek szerint béremelés kell, nem fenyeget az ár-bér spirál

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy múlt heti előadásán arról beszélt: vissza kell fogni a béremeléseket, hiszen a magasabb fizetések tovább emelik az inflációt.

A napokban jelentette be az Aldi, hogy a növekvő infláció miatt a januári nyolcszázalékos után július 1-jétől további 8-19 százalékkal emeli dolgozói fizetését. Nagy Márton szerint azonban nem szükséges a bérek inflációhoz való igazítása. A gazdaságfejlesztési miniszter egy múlt heti előadáson azt mondta, a fizetésemeléseket vissza kell fogni, hiszen azok hatására tovább nőhet az infláció, azaz jelentkezik az úgynevezett ár-bér spirál.

"Az ár-bér spirál akkor tud megoldódni, és szomorú ezt mondani, ha a bérek növekedési üteme az infláció növekedésétől elmarad, különben nem lehet stabilizálni a helyzetet, mert magasabb bérből magasabb fogyasztás lesz és abból még magasabb infláció" – mondta a miniszter, aki szerint a béremeléseket nem az előző év inflációs adataihoz kell igazítani, alacsonyabb emelést kell kínálni, ezáltal pedig az infláció is alacsonyabb lesz.

"Nagyon nagy a felelősség, és az állam egyetlen dologban tud példát mutatni, a közszférának meg állami cégeknek a bérezésében" – tette hozzá.

A szakszervezetek megdöbbentek a miniszter szavain. Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnök szerint ez a felvetés furcsa attól a kormányzattól, amely az elmúlt évben, illetve idén a választások előtt nagyon jelentős kifizetéseket, pénzosztást hajtott végre.

"Ha az akkor nem okozott ár-bér spirált, akkor nem értjük azt, hogy most, amikor a mindenki által elvégzett munka után megfelelő bérezést kellene biztosítani, ez miért okozna ár-bér spirált" – mondta a szakszervezeti vezető, és azt reméli, a munkáltatók is belátják, hogy dolgozóik megtartásához elkerülhetetlen a bérek jelentős emelése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×