eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Pixabay

Toldi Ottó: a nagy zöldítés kényszeríti szénhasználatra Európát

Sorra nyitják újra a szénerőműveket az Európai Unió tagállamai, amelyek korábban azt az ambiciózus célt vállalták, hogy 2050-re az unió válik az első klímasemleges gazdasággá és társadalommá.

Kadri Simson uniós energiaügyi biztos a napokban arról beszélt, hogy nincs elégséges földgáz a világon az orosz import pótlására. Az energiaéhségtől szenvedő országok a színfalak mögött folyamatosan nyitják meg környezetszennyező szénbányáikat, miközben a zöldátállás és a klímacélok fontosságáról beszélnek – mondta az InfoRádiónak Toldi Ottó.

"A földgáztüzelésű erőművek kellenek ahhoz, hogy az időjárásfüggő megújuló energiatermelés egyenetlenségeit kiegyensúlyozzák, erre egyik erőműtípus sem ennyire alkalmas, és az időjárásfüggő megújulók elterjedése miatt lappangóan a földgázfüggés is erősödött. Ebben a helyzetben találta magát az Európai Unió éppen az ambiciózus zöldítési tervek miatt.

Nem maradt menekülési útvonal, mert fokozatosan leálltak az egyéb energiatermelési alternatívák Nyugat-Európában"

– mondta az MCC Klímapolitikai Intézet kutatásvezetője.

A szakember ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy ha az ellátásbiztonság szavatolása érdekében Európa visszatér a szénhez, akkor a klímavédelmi célok elérését sodorja veszélybe. Megmaradt a zöldítési retorika, ugyanakkor a régi, elavult és szennyező, de tartalékban tartott szénerőműveket tervezik visszahozni több európai tagállamban, így Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Ausztriában is. Toldi Ottó felvetette: ebben a helyzetben nagy kérdés, hogy Magyarország nem kényszerül-e csatlakozni.

Az atomenergia alternatív megoldás lehet sok helyen, kivéve Németországot, ezért sok tagállam most arra szavaz, hogy vagy a régi blokkokat hozzák vissza, ha az üzemidő hosszabbítása biztonságosan megoldható, vagy új atomerőművi blokkokat épít. Franciaországban hat-hét új blokk építését tervezik, de Olaszország és Hollandia is új atomerőmű építésére készül.

"Ha ezek a kis moduláris reaktorok elterjednek, ezekkel hőenergiát is lehet termelni, tehát karbonmentes megoldást jelentenének a lakossági fűtésben" – tette hozzá a szakértő. Az orosz gázszállítások további csökkentése esetén ugyanakkor a villamos panelek alkalmazása vagy a biomasszafűtés is megoldást jelenthet.

"Villamosítani kell a fűtési szektorunkat is, ebben az esetben le tudunk válni a földgázról" – tette hozzá a Klímapolitikai Intézet kutatásvezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×