Infostart.hu
eur:
356.05
usd:
313.53
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Sassnitz-Mukran, 2016. december 6.Daruval rakodják az Északi Áramlat (Nord Stream) földgázvezeték új, 1200 kilométer hosszú vezetékpárjának megépítéséhez szükséges elemeket az északkelet-németországi Sassnitz-Mukran kikötőjében 2016. december 6-án. A földgázvezeték új vezetékpárjának megépítéséről 2015 júniusában írt alá szándéknyilatkozatot a szentpétervári gazdasági fórumon az E.On, a Shell, és az ÖMV olajvállaltok, valamint a Gazprom orosz állami gázipari monopólium képviselői. Az évi 55  milliárd köbméteres gázszállítási kapacitásra tervezett vezeték lefektetése a tervek szerint 2017-ben kezdődik meg. (MTI/EPA/Jens Büttner)
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Büttner

Pletser Tamás: a következő 4-5 év orosz földgáz nélkül megoldhatatlan Európában

Moszkvának is érdeke, hogy a következő időszakban az uniós gázszállítás ne álljon le, de Európa sem tudna meglenni nélküle – mondta az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője.

Európának Oroszország az egyik legnagyobb kőolaj- és kőolajtermék-beszállítója, a teljes európai fogyasztás 27 százaléka onnan származik. Az utóbbi napokban, amióta az orosz–ukrán háború kitört, jelentős mértékben csökkent az európai szállítás, naponta 1-1,5 millió hordóval kevesebb kőolaj és kőolajtermék érkezik Oroszországból – mondta érdeklődésünkre Pletser Tamás.

Az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője szerint az így megmaradó készletek eladásával az oroszoknak nehézségeik adódnak. Az orosz tárolók kezdenek töltődni, másrészt gondjuk van a tengeri szállítással is, ugyanis a saját szállítócégük sem tudja ezt könnyen eladni, másrészt a szállítócégek egy jó része nem hajlandó beállni orosz kikötőkbe – fejtette ki.

A szakértő szerint India kezdte el komolyabb mértékben vásárolni az orosz olajat, köszönhetően annak a csaknem 30 dolláros diszkontnak, amivel most az orosz olaj forog a világpiacon a Brent típusúhoz képest. Mások viszont tartózkodnak ettől, aminek Pletser Tamás szerint az az oka, hogy

nagyon negatív politikai hozadéka van, ha valaki most orosz olajat vesz,

továbbá az elszámolás és az elszállítás sem egyszerű.

Vasárnap Katarban járt a német gazdasági miniszter, hogy hosszú távú szerződést kössön a cseppfolyósgáz-szállításokra. Pletser Tamás szerint ez lehet az egyik útvonal a kieső orosz szállítások pótlására, de ez nem jelent rövidtávon megoldást, ugyanis az évi 77 millió tonnás katari cseppfolyósföldgáz-exportnak jelentős része kétoldalú szerződésekkel már le van kötve. A szakértő szerint Katar nagyjából 10-20 százalékot tudna biztosítani. Másrészt Németországnak jelenleg nincsen LNG-terminálja, ezt a tervek szerint 2-3 éven belül ki akarja építeni. Az elemző szerint inkább a 2026 utáni időszakról lehetett szó a német és a katari fél közötti tárgyaláson. 2026-tól kezdve ugyanis Katar 77 millió tonnáról 110 millió tonnára szeretné növelni a cseppfolyósföldgáz-termelését és -exportját,

ezt a többletet kívánja inkább Németország megvenni

– tette hozzá.

Pletser Tamás kiemelte: az energiaiparról tudni kell, hogy nem rakétasebességgel történnek a változások, hanem sokkal lassabban. A következő 4-5 év orosz földgáz nélkül gyakorlatilag megoldhatatlan Európában. Azt követően lesznek opciók, és tíz éven belül a kontinens teljesen leválhat az orosz gáztól, ha ehhez megvan a pénz és a politikai akarat – fejtette ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×