eur:
396.36
usd:
370.07
bux:
71821.9
2024. július 2. kedd Ottó
Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. Finnország partvidékénél 2018 szeptemberében kezdődött meg az Oroszországot Németországgal összekötő földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése. Az Északi Áramlat-2 egy 9,5 milliárd eurós projekt, amelynek keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek vezetéke az oroszországi Viborgból indul és a németországi Greifswald mellett fekvő Lubminnál éri el a német partot. A gázvezetékből már 600 kilométert, a teljes hossznak mintegy a felét már lefektették.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Szakértő: papírmunka miatt áll a németek gázhozzáférése

Tulajdon- és vezetékhasználati problémák állnak fenn, de az orosz Gazprom csak az első megoldásában látszik partnernek Pletser Tamás szerint.

Ideiglenesen felfüggesztették az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezését megelőző hatósági eljárást Németországban.

A döntés okairól Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője érdeklődésünkre elmondta, hogy az üzemeltető cég eszközei egy svájci vállalat tulajdonában vannak, de ez a német szabályozásnak nem felel meg, német tulajdonra van szükség; a folyamat azonban sínen van, a Gazprom a megoldás érdekében alapított egy német vállalatot. Ez azonban így is több havi csúszást eredményez.

Közben viszont a rendszer már működőképes, sőt!

"Fel lett töltve gázzal ez a vezeték, ami azért fontos, mert valóban már csak az engedély hiányzik ahhoz, hogy a gáz elindulhasson Európa felé"

- tette hozzá Pletser Tamás.

Hogy mindez milyen hatással van, illetve lesz az árakra, arról elmondta, az eddigi hírek gázáremelkedéssel jártak.

"Elég markáns emelkedést láttunk az európai tőzsdéken, 100 euró/megawattóra körül vannak a jegyzések, ezt megelőzően a szám 80 volt."

A dolog érintettje elsősorban Németország, de mivel az uniós gázrendszer "össze van nyitva", mindenki részesedhetne ebből az energiaforrásból.

Ha ez a gáz nem érkezik meg a "papírmunka" miatt, akkor a szükséges gázt

  • Norvégiából lehet megvásárolni, illetve
  • a több országból importálható cseppfolyós földgáz is opció Katarból, illetve az Egyesült Államokból.

A helyzet érdekessége még, hogy az EU vitatja az Északi Áramlat-2 használatát, elsősorban azért, mert a tulajdonos Gazprom maga pumpál 100 százalékban gázt a vezetékbe, míg az uniós szabályzat szerint ez az arány csak 50 százalékos lehetne. Ezt viszont az orosz cég vitatja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Képeken Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij találkozója - videó

A magyar miniszterelnök kedd délelőtt érkezett az ukrán fővárosba, hogy tárgyalásokat folytasson az ukrán elnökkel. A legfontosabb téma a béke megteremtésének lehetősége és az ukrán–magyar kapcsolatok aktuális kérdései.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×