eur:
409.29
usd:
375.59
bux:
74383.46
2024. november 5. kedd Imre
A vietnami egészségügyi minisztérium egyik alkalmazottja ellenőrzi az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó vállalat oltóanyagát tartalmazó szállítmányt a Noi Bai nemzetközi repülőtéren Hanoiban 2021. április 1-jén. Vietnam 811 ezer adag AstraZeneca vakcinát kapott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a GAVI Vakcinaszövetség vezetésével létrehozott, a védőoltások méltányos elosztását segítő COVAX program keretében.
Nyitókép: MTI/EPA/Luong Thai Linh

Drámai világgazdasági kiesést hozhat a vakcinaeloszlás egyenlőtlensége

A fejlődő országok viselik majd a tehernek a kétharmadát az Economist Intelligence Unit (EIU) számítása szerint.

Ötmilliárd adag oltást adtak már be világszerte, de ebből csak 15 milliónál alig valamivel több került fejlődő országokba: a világgazdaság vesztesége 2,3 trillió dolláros is lehet a vakcinaeloszlás egyenlőtlenségéből kifolyóan. Az EIU úgy kalkulál, hogy azokban az országokban, ahol nem sikerült a népesség hatvan százalékát 2022 közepére immunizálni, lesz ekkora az anyagi veszteség 2022-2025 között, írja a CNBC.

Tovább nyílik az olló

A legérintettebb kontinens Ázsia: 1,7 trillió dolláros veszteséggel kalkulálnak esetükben, ami a GDP 1,3 százalékának felel meg. A szub-szaharai régióban 3 százalékos lehet a GDP-veszteség.

"Ezek a becslések nagyon erőteljes üzenettel bírnak, de csak részben ragadják meg az elszalasztott gazdasági lehetőségeket, különösen hosszú távon" - mondta az EIU részéről Agathe Demarais globális előrejelzési igazgató, megjegyezve, hogy az előrejelzésben nem vették figyelembe a világjárvány oktatásra gyakorolt hatását. A gazdagabb országok a zárlatok idején a távoktatásra tértek át, de a fejlődő világban sokaknak nem volt ilyen lehetőségük.

A gazdag országok és a szegényebbek közti olló egyre nagyobbra nyílik a pandémia ideje alatt is, a fejlett területek már a harmadik oltások és a gazdaság újraindításának útján haladnak, míg a szegényebbek továbbra is jelentősen le vannak maradva a lakosság immunizálásában.

A szegény államokban lassan haladnak az oltási programok,

aminek sok oka van. Ezek közt található a termelési kapacitás szűkössége és az oltásgyártáshoz szükséges nyersanyagok globális hiánya, a vakcinák szállításának és tárolásának logisztikai nehézségei, valamint az oltásokkal szembeni bizalmatlanság.

Az oltásadományozás nem működik elég jól

Sok fejlődő ország anyagilag sem engedheti meg magának, hogy oltást vásároljon a lakosság számára, így adományokra szorul, de az ilyen irányú nemzetközi kezdeményezések egyelőre nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

"Kevés esély van arra, hogy a vakcinákhoz való hozzáférés terén fennálló szakadékot valaha is áthidaljuk" - mondta Agathe Demarais egy nyilatkozatában. A WHO által támogatott kezdeményezés, a COVAX, amelynek célja, hogy oltóanyagokat szállítsanak a feltörekvő gazdaságokba, nem váltotta be várakozásokat.

"A nagylelkű ígéretek ellenére a gazdag országok adományai szintén csak a szükséglet töredékét fedezték, és gyakran nem is szállították le őket"

- vélekedik. A COVAX 2 milliárdos tervek mellett 217 millió adagot szállított le eddig, és ebből is jutott olyan országoknak is, mint Kanada, Ausztrália vagy Új-Zéland.

Mindezek következtében a szegényebb országok nehezebben állnak majd talpra a járványt követően, főként, ha az alacsony átoltottsági arány miatt újra be kell vezetniük bizonyos korlátozó intézkedéseket. A turisták is kerülni fogják valószínűleg az érintett államokat biztonsági aggályok miatt, a lakosok pedig egyre elégedetlenebbek lesznek a vezetéssel. A következő hónapokban és években zavargások várhatók a világ több pontján is ilyen okokból.

Elérhetetlen a nyájimmunitás

Emellett a vírushelyzet romlásával a nyájimmunitás valószínűleg elérhetetlenné válik, a védőoltások kisebb mértékben tudják csökkenteni a súlyos esetek, kórházi kezelések és halálesetek előfrodulását, áll a jelentésben.

A politikai vezetők a rövid távú vészhelyzetekre kidolgozott stratégiákkal voltak elfoglalva, de most hosszabb távú terveket kell kidolgozniuk, véli Demarais.

"Itt is éles lesz a gazdag-szegény ellentét: a beoltott, gazdagabb államoknak lesz választási lehetőségük, míg a be nem oltott, szegényebb államoknak nem"

- mondta.

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint több mint 213 millió ember fertőződött meg a Covid-19 vírussal, és legalább 4,4 millióan haltak meg a járvány során.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×