eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
A jégeső után maradt jégdarabokat lapátolják a Békés megyei Gádoroson 2020. február 11-én.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

A pénteki gigavihar kiakasztotta a magyar jégkármérséklő rendszert

Minden eddiginél nagyobb kihívás elé állította az országos jégkármérséklő rendszert a pénteki hidegfront - tudatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményben szombaton.

Ismertették: a generátorok országszerte folyamatosan működtek, de az extrém időjárás több helyütt mégis jégesőt okozott. Az Országos Meteorológiai Szolgálat műszerei egy nap alatt 93 ezer villámot regisztráltak, feleannyit, mint eddig az egész évben összesen. A szupercellák nagysága, a csapadék intenzitása rendkívüli volt, a jégkármérséklő rendszer történetében rekordmértékű jégszemnagyságot is mértek.

Az előzetes adatok szerint június 25-én összesen 69 jégbejelentés érkezett. Nagyméretű jég a határon átjövő cellákból esett, a legnagyobb, tojásnagyságúak Baranyában. A jégkármérséklő rendszernek köszönhetően már az ország belseje felé haladó felhőkben csökkent a jégszemek mérete, itt jellemzően borsó- és cseresznyenagyságúak voltak - írták a közleményben.

A kamara hangsúlyozza: egyelőre nem áll rendelkezésre olyan technológia, amellyel teljes mértékben kiküszöbölhető a jégeső. A határon túlról érkező, jéggel teli zivatarfelhők és a szupercellák ellen nem lehet védekezni, azonban az garantálható, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által választott legmodernebb és leghatékonyabb, talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer alkalmazásával a lehulló jégszemek mérete kisebb lesz.

A jégkármérséklő rendszer a számítások szerint minden évben több tízmilliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban, a lakossági, ipari, állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban - tudatta a kamara közleményben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×