eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Kamionok állnak sorban a hegyeshalmi határátkelőhelyhez vezető autópályán, az ausztriai Lajtabruck (Bruck an der Leitha) közelében 2020. március 18-án. Az új koronavírus-járvány terjedésének feltartóztatására a magyar kormány lezárta a személyforgalom előtt a határokat, de a teherforgalmat nem korlátozta.
Nyitókép: MTI/AP/Ronald Zak

Észbontó káoszt hoz, hogy a kamionosoknak is kell a friss negatív teszt

A magyar kamionok veszteglését a német-cseh határon az idézte elő, hogy a már úton lévő kamionosokra is kiterjedt a hirtelen jött rendelkezés.

Magyar kamionok vesztegelnek Európa-szerte, a több országban türelmi idő nélkül bevezetett új járványügyi szabályok miatt.

Mivel számos határon már csak 48 óránál nem régebbi koronavírusteszttel lehet átlépni, 40-50 kilométeres kocsisorok alakultak ki.

Árvay Tivadar, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének szóvivője szerint az új rendelkezések az ellátást is veszélyeztetik, ezért a kormányhoz fordultak.

"Dominóelv-szerűen a németországi határoktól visszafelé kezdődött el a kamionsorok kialakulása,

tekintettel arra, hogy Németország volt az első, amely a magas kockázatú területekkel kapcsolatban korlátozásokat vezetett be, már nem csak regisztráláshoz kötve a belépésüket, hanem egy 48 óránál nem régebbi teszthez is" - részletezte Árvay Tivadar.

A helyzetre reagálva Csehország már 36 órás kötelezettséget írt elő a Szlovákia felől érkezőkre, ebből következik, hogy ha ez a lánc tovább folytatódik, akkor ez a korlátozás is "láncreakcióba" lép.

"Ebben a pillanatban a probléma nyilván a német-cseh-határon jelentkezik, illetve Ausztria azon határátkelőin, ahol nagy számú kamiont kell visszatartani, és akár a helyszínen tesztelni a vezetőket. Az olasz és a német viszonylatban is probléma ez, több tíz kilométeres kamionsorokról beszélünk" - sorolta.

Elsősorban a villámgyors bejelentés volt az, ami miatt a cseh-német határon magyar kamionok kezdtek hosszasan vesztegelni; már úton lévő járművekre is hirtelen előírták a tesztkötelezettséget, ők mind várni kényszerültek. De - mint Árvay Tivadar folytatta -

aki most szerez be Magyarországon antigénteszt-eredményt egy akkreditált laborban, és Németországba elindul, már nem tud belépni az országba, mert letelik a 48 óra,

arról már nem is beszélve, hogy vezetési szabályok és kötelező pihenőidő is van.

Szerinte egyébként nem életszerű az az aggály, hogy a gépkocsivezetők hurcolják körbe a járványt, az olasz-osztrák határon 850 gyorstesztből mindössze egy lett pozitív - arról nem is beszélve, hogy a határon létrehozott tesztsátrakban is hosszú sorokban ácsorognak sok-sok órát a kamionsofőrök, akik most a külügyhöz fordulnak segítségért.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×