eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Varga Mihály pénzügyminiszter beszédet mond az öt hazai céggel kötött kutatásfejlesztési támogatási megállapodás aláírása előtt a minisztériumban 2020. október 30-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Varga Mihály: az euró bevezetése nem oldja meg a problémákat

Nyolcvan százalék körüli államadósság-aránnyal, 9 százalék körüli hiánnyal zárhatta az ország a tavalyi évet, a védekezésre a GDP 8 százaléka ment. A bértámogatás bizonyos szektorokban meghosszabbítható lehet.

A kormány a járvány kitörése óta 1014 milliárd forintot költött járványügyi védekezésre, a gazdaság újraindítására pedig 3700 milliárd forintot. Ennek eredményeként 2020-ban 9 százalék körüli lehetett a GDP-arányos államháztartási hiány 6,4 százalékos GDP-visszaesés mellett. Az év végi adósságráta így a korábbi 65 százalék helyett 80 százalék körüli (visszatérés a 2010-es szintre) lehetett – mondta Varga Mihály az Indexnek adott interjúban.

A pénzügyminiszter hozzátette: bízik abban, hogy a járvány elmúltával a gazdaság gyorsan vissza tud állni arra a növekedési pályára, ahol volt, ezt a képességet mutatták a 2020 harmadik negyedéves számok.

Nyitott a kormány arra, hogy a turisztikai és vendéglátó szektornak megadott, 3 hónapra szóló, 50 százalékos bértámogatást további három hónappal meghosszabbítsa.

"Ezzel a lehetőséggel számolva június végéig biztosítjuk a támogatást az ágazat szereplőinek" – számolt be a lehetőségről Varga Mihály. Ez a lehetőség most elérhető a szálláskiadók, éttermek, vendéglátóhelyek mellett már az utazásszervezőknek és a turizmushoz kapcsolódó buszos vállalkozásoknak is. Magyarországon az elmúlt években a turizmus gazdaságon belüli aránya elérte a 13 százalékot, ezért is alapvető az újraindításhoz nélkülözhetetlen kapacitások megtartása – mondta a pénzügyminiszter.

Az euróbevezetés kérdése továbbra sincs a kormány asztalán.

A témával kapcsolatban a tárcavezető kifejtette, a versenyképességet nem lehet az eurótól várni. "Az elmúlt években kiderült, hogy önmagában az euróövezethez való csatlakozás nem oldja meg a versenyképességi és hatékonysági problémákat. Példa erre Szlovákia és Csehország. Az elmúlt években Csehország sokkal erőteljesebben növekedett, mint Szlovákia, alacsonyabb a cseh munkanélküliség, az ország versenyképesebb is, holott Szlovákiában euró van, a csehek pedig a saját koronájukkal fizetnek."

Kiemelte a gazdaságpolitika, így a monetáris politika cselekvési szabadságának felértékelődött jelentőségét: a járvány okozta válság alatt gyorsabban tudtak lépni ott, ahol önálló monetáris politika van.

Továbbra is szempontja a kormánynak, hogy a belső piacokról vegyen fel adósságot, valamint hogy a devizában fennálló adósság minél kisebb legyen. Utóbbi 2010-ben még 53 százaléka volt az akkori adósságállománynak, most 20 százalék alatt van, a fiskális politika továbbra is ezen a szinten szeretné tartani.

A kormány azonban időközben tartalékot képez,

idén 1,5 milliárd dollárnyi 2021-ben lejáró adósságot törlesztettek előre, alapvetően a hazai kötvénypiacokról. Mindemellett "az év végi, 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással elértük, hogy 2023 elejéig az országnak nincs devizatörlesztési kérdése. Nem kell kimenni a devizapiacokra, ami 2021-ben lejár, arra pedig tartalékot képeztünk."

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×