Infostart.hu
eur:
352.99
usd:
308.99
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Íme a dohány-áremelkedés apró betűs részei

Január elseje csak az "első menet" lesz jövőre a dohányzóknak, áprilisban azonban újabb drágulás jön - most pedig ennek részletei.

2021-ben nem is csak egy, hanem két alkalommal is emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, tetemesen drágul tehát a cigaretta - olvasható az Mfor.hu cikkében.

Az EU-s egészségvédelmi irányelvek szerinti adóztatást Magyarország eddig elmulasztotta alkalmazni, ennek azonban most vége lesz. Az adó mértéke 1000 szálanként 9 euró lesz és el kell érnie a súlyozott átlagár 60 százalékát, vagy 115 eurónak kell lennie, és akkor nem számít az arány.

A mulasztás azért áll fenn, mert az euró jelentősen erősödött a forinthoz képest az elmúlt időben.

A gyakorlatban mindez úgy néz majd ki, hogy január 1-től ezer darab cigarettára 24 ezer forintos fix jövedéki adót vetnek ki, ezen felül a kiskerárra jön még 23 százalék adó, így jön ki az összesen 37 300 forint körüli adótartalom, vagyis

szálanként 37,3 forint.

Áprilisban pedig újabb emelés jön a fix adórészen, a 24 ezres összeg nő még 2 ezerrel, így szálanként már 39,3 forint lesz a cigi adótartalma.

A dobozár ezek után úgy néz ki, hogy a jelenlegi 1200 forintos bolti átlagár januártól 1500-ra, majd 1650 forintra ugorhat, de mindezt befolyásolhatja még a forint-euró árfolyam és a munkaerőköltségek alakulása is.

Az EU-ban továbbra is komoly aggodalomra ad okot a dohányzók magas száma, mivel az EU teljes felnőtt népességének 26 százaléka, a 15-24 év közötti fiatalok 29 százaléka dohányzik.

Címlapról ajánljuk

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×