eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Magas István elmagyarázza, mitől függ egy ország "kelfeljancsi-képessége"

A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint mindenkinek el kell hinnie, hogy holnap és holnapután is lesz jövedelme, az államoknak pedig figyelni kell a nemzetközi példákat.

Ha meglesz a koronavírus elleni oltóanyag, már a híre is meg fogja nyugtatni a piacokat Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint.

"Abban a különleges helyzetben, amelyben most találta magát a világ, az összes szereplő vissza kellett, hogy fogja a tevékenységét. Mindenkinek a jövedelme megcsappant, és egyszerre csappant meg a kereslet és a kínálat. Egészen különleges helyzet alakult ki, amelynek a végeredménye az lett, hogy a gazdasági tevékenység mértéke hihetetlen módon zsugorodott. Na most, egy ilyen állapotban mégis tudjuk azt, hogy körülbelül mit kell tenni:

az állam, amelynek az adók révén úgyis van jövedelme, azonnal tud pénzt, hitelt kínálni a szereplőknek"

- ecsetelte az egyetemi tanár.

Szerinte egy hosszú folyamatban vagyunk, de a technikai megoldás rendelkezésre áll, reménykedni lehet abban is, hogy ha az ellenszer meglesz, az eredeti állapotba állunk vissza.

A visszaállás üteméről is elmondta a véleményét:

"Az őszinte válasz az, hogy nem tudjuk. Lehet, hogy V alakú lesz, lehet, hogy W, lehet, hogy négyzetgyök alakú. A vakcina hírére várunk, amitől mindenki megnyugszik" - nyomatékosította.

Hogy mely régió teljesítménye állhat helyre először a világban, arról Magas István azt mondta, a gazdaságok "keljfeljancsi-képessége" attól függ, hogy a válság beütésének pillanatában milyen szektorai voltak egy adott országnak jövedelmezők.

"Sajnos Magyarországon a turizmus, a szolgáltatások és a feldolgozóipar jelentősen kivette a részét a jövedelemtermelésből, így a visszaállás lassabb lehet. De például Kanadában, ahol a kitermelőiparok és az energiaágazat lábán áll a gazdaság, nem lesz olyan nagy a visszaesés" - vélekedett, hozzátéve, hogy azért ősszel "jó esélyek vannak egy gyors felállásra".

A válság további "érdekessége" volt szerinte, hogy azonnali kár keletkezett, Magyarországon is 1700 milliárd dollárral több lett az adóssága, de "vannak ötletek".

"Angliában kitalálta az állam, hogy az emberek menjenek étterembe, mondjuk háromszor egy héten, és az állam fizeti a számla felét.

Ez azt jelenti, hogy lesz jövedelme a vendéglősnek és az államnak is, mert az ugye ráteszi az áfát. Valójában a pénz beleölését úgy kell elképzelni, hogy ne jöjjön létre jövedelemkiesés" - foglalta össze Magas István, aki szerint mindenkinek biztosítani kell, hogy elhiggye: holnap is lesz állása, jövedelme.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×