eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Magas István elmagyarázza, mitől függ egy ország "kelfeljancsi-képessége"

A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint mindenkinek el kell hinnie, hogy holnap és holnapután is lesz jövedelme, az államoknak pedig figyelni kell a nemzetközi példákat.

Ha meglesz a koronavírus elleni oltóanyag, már a híre is meg fogja nyugtatni a piacokat Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint.

"Abban a különleges helyzetben, amelyben most találta magát a világ, az összes szereplő vissza kellett, hogy fogja a tevékenységét. Mindenkinek a jövedelme megcsappant, és egyszerre csappant meg a kereslet és a kínálat. Egészen különleges helyzet alakult ki, amelynek a végeredménye az lett, hogy a gazdasági tevékenység mértéke hihetetlen módon zsugorodott. Na most, egy ilyen állapotban mégis tudjuk azt, hogy körülbelül mit kell tenni:

az állam, amelynek az adók révén úgyis van jövedelme, azonnal tud pénzt, hitelt kínálni a szereplőknek"

- ecsetelte az egyetemi tanár.

Szerinte egy hosszú folyamatban vagyunk, de a technikai megoldás rendelkezésre áll, reménykedni lehet abban is, hogy ha az ellenszer meglesz, az eredeti állapotba állunk vissza.

A visszaállás üteméről is elmondta a véleményét:

"Az őszinte válasz az, hogy nem tudjuk. Lehet, hogy V alakú lesz, lehet, hogy W, lehet, hogy négyzetgyök alakú. A vakcina hírére várunk, amitől mindenki megnyugszik" - nyomatékosította.

Hogy mely régió teljesítménye állhat helyre először a világban, arról Magas István azt mondta, a gazdaságok "keljfeljancsi-képessége" attól függ, hogy a válság beütésének pillanatában milyen szektorai voltak egy adott országnak jövedelmezők.

"Sajnos Magyarországon a turizmus, a szolgáltatások és a feldolgozóipar jelentősen kivette a részét a jövedelemtermelésből, így a visszaállás lassabb lehet. De például Kanadában, ahol a kitermelőiparok és az energiaágazat lábán áll a gazdaság, nem lesz olyan nagy a visszaesés" - vélekedett, hozzátéve, hogy azért ősszel "jó esélyek vannak egy gyors felállásra".

A válság további "érdekessége" volt szerinte, hogy azonnali kár keletkezett, Magyarországon is 1700 milliárd dollárral több lett az adóssága, de "vannak ötletek".

"Angliában kitalálta az állam, hogy az emberek menjenek étterembe, mondjuk háromszor egy héten, és az állam fizeti a számla felét.

Ez azt jelenti, hogy lesz jövedelme a vendéglősnek és az államnak is, mert az ugye ráteszi az áfát. Valójában a pénz beleölését úgy kell elképzelni, hogy ne jöjjön létre jövedelemkiesés" - foglalta össze Magas István, aki szerint mindenkinek biztosítani kell, hogy elhiggye: holnap is lesz állása, jövedelme.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×