A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Győrffy Balázs az InfoRádióban úgy fogalmazott, hogy egyes ágazatokban, amelyek a hotel-étterem szegmensbe vagy a menzákra voltak beszállítók, és nem volt más értékesítési lábuk, lekapcsolták a villanyt.
"Nyilván ide kell sorolni azokat az ágazatokat is, amelyek erősen ki vannak téve az exportnak; a nyers tej volt az első ilyen ágazat, amelyből jelzéseket kaptunk, de a húsbárányágazat is a legizgalmasabb pillanatban állt le" - utalt a járvány kezdeti időszakára, a nagyböjt heteire Győrffy Balázs.
A virág- ésa hajtatott zöldség értékesítés is megakadt a járvány kitörésekor.
Aztán fordult kocka, a lakosság körében felvetődött a kérdés:
lesz-e elég élelmiszer?
Vásárlási hullám indult el, és ennek megfelelően viszont egyes termékek iránt nem hogy csökkent, de nőtt a kereslet.
"Sajnos ez csak egy átmeneti időszak volt, sőt a foglalkoztatás bizonytalansága miatt nagyon sokan a fogyasztásukat is visszafogták" - folytatta a kamarai vezető.
A helyzet hatására vásárláskor az ár sokaknál elsődlegessé vált. Az élelmiszer-pazarlás megszűnt, Győrffy Balázs szerint jelentős részben azért, mert a háztartásokban jobban ki tudják számolni, miből mennyi kell, erre az éttermek kevésbé képesek.
Szerinte a legfontosabb továbbra is az lenne, hogy az ágazat működőképessége stabil legyen.
"Jól látható volt, hogy a spájzolós időszakban is a magyar termelők képesek voltak ellátni a lakosságot jó minőségű élelmiszerrel, közben azonban figyelni kell arra, hogy a többletet külföldön értékesíteni lehessen. És hát vannak olyan dolgok, amiken el kell gondolkodni: Magyarországon rendelkezésre áll minden a dobozos tejhez, a kupakon kívül, amit egy ideig külföldről nem lehetett behozni. Az ilyenek tehát feladatot jelentenek" - hívta fel a figyelmet a szkamember.