A Pénzügyminisztérium hétfőn közli a költségvetés egyenlegét, ebből kiderül, miként zárt az első félévben a büdzsé. A várakozások szerint a kormánynak igen nagy mozgástere marad a második félévre. A tárca legutóbbi tájékoztatása szerint májusban az államháztartás központi alrendszere 137,4 milliárdos hiánnyal zárt, ezzel az idei év első öt hónapjában az önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszer 176,4 milliárd forintos hiányt mutatott, ami az éves előirányzat 17,7 százalékát jelenti.
Az idei év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható a tárca szerint.
Az államháztartás első öthavi egyenlege a központi költségvetés 253,4 milliárd forintos hiányából, valamint az elkülönített állami pénzalapok 51,5 milliárd forintos és a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 25,5 milliárd forintos többletéből tevődött össze.
A központi alrendszer első öthavi, 8427,7 milliárd forintos bevételei 13,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, míg a 8604,1 milliárd forintot elérő kiadásai 0,5 százalékkal elmaradtak a tavaly azonos időszakitól.
Az év első öt hónapjában nőttek az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a jövedéki adóból, valamint a szociális hozzájárulási adóból és a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból származó bevételek. Emellett lényegesen magasabb összegben teljesültek az uniós programok bevételei, az uniós támogatások utólagos megtérítése.
Kedden érkeznek meg a friss adatok a fogyasztói árak alakulásáról, amit fokozott figyelemmel követhetnek a Magyar Nemzeti Bank döntéshozói is, hiszen az áremelkedés üteme közel került a 2-4%-os toleranciasáv tetejéhez az elmúlt hónapokban - emlékeztet a gazdasági hírportál.
Szerdán teszi közzé a jegybank a Monetáris Tanács múlt havi ülésének jegyzőkönyvét, amely várhatóan már nem lesz piacbefolyásoló hatással, de kiderülhet néhány részlet arról, miként látja az MNB az inflációs és a gazdasági folyamatokat.
A nemzetközi makrogazdasági adatok közül a kínai, a német, valamit az amerikai inflációs adat lehet piacbefolyásoló hatású. Ha az inflációs ráták továbbra is alacsonyan maradnak, akkor az újabb jelzés lesz a központi bankok számára, hogy monetáris élénkítő lépéseket kell hozniuk.