Az Erste Bank ma bejelentette: megvásárolja az Aegon Lakástakarékpénzár 64 ezer megtakarítási szerződésből álló portfólióját. A magyar lakás-takarékpénztári szektor szereplőinek a száma ezzel négyről háromra csökken, az Erste pedig a Fundamenta és az OTP után új termékekkel tér vissza a piacra - írta a Portfolio.
A portál úgy tudja, hogy több hazai nagybank is komolyan érdeklődött Magyarország legkisebb és legújabb (2014-bem indult) lakáskasszája, az Aegon Lakástakarékpénztár iránt. A társaság már az állami támogatás megszüntetéséről szóló tavaly október 15-ei hír előtt, szeptemberben bejelentette, hogy 2018. október 1-jén megszünteti értékesítési tevékenységét, ami mögött eladási szándék állt.
Május 10-zel újraindította az értékesítést az Erste Lakástakarék
Az Erste Lakástakarék átveszi az Aegon Lakástakarékpénztár portfólióját, amely 64 ezer megtakarítási szerződést, 50 ezer ügyfelet és csaknem 30 milliárd forintos betétállományt jelent.
A tranzakció hatósági jóváhagyáshoz kötött, az érintett ügyfelek adataik átadása előtt 60 nappal kapnak tájékoztatást az őket, illetve szerződéseiket érintő változásokról. (A Portfolio értesülései szerint idén szeretnék zárni a tranzakciót az Ersténél).
A két megmaradt versenytárshoz hasonlóan befizetésarányos kamatbónusszal "helyettesítik" a megszűnt 30%-os állami támogatást: az egyik termékmódozatnál 13. havi bónuszt adnak (ez 8,33%-os befizetésarányos bónuszt jelent), a másiknál évente 5%-ról 10%-ra növekvő kamatbónuszt kínálnak.
Az állami támogatás megszűnése miatt legjobb esetben is csak valamivel több mint 2%-os éves hozamot kínálnak az új termékek - válaszolták kérdésünkre. Alapesetben az Egységesített Betéti Kamatlábmutató (EBKM) a versenytársakhoz hasonlóan 0 és 2 százalék között szóródik.
Ezzel az Erste Lakástakarék szerződésállománya 157 ezerről közel 211 ezerre, ügyfélszáma 115 ezerről közel 165 ezerre emelkedik, betététállománya pedig 92 milliárd forintról 120 milliárd fölé nő, így a szerződött állomány (szerződéses összeg potenciális hitelfelvétellel együtt) 680 milliárd forintról 910 milliárd forintra emelkedik.
A társaság piaci részesedése ezzel 10 százalékról közel 14 százalékra nő a lakástakarékpénztári megtakarítások piacán (hiteleket nem vásárolnak, mert az Aegon Lakástakarék fiatal szereplőként még nem hitelezett).