"Munka az bőségesen van. Ha a kormányzás súlypontjai felől kérdez, akkor azt tudom mondani, hogy
a következő kormányzás szándékaim szerint demográfiai súlypontú lesz"
- jelentette ki az újabb kétharmados Fidesz-győzelem utáni első sajtótájékoztatóján Orbán Viktor.
A Portfolio elemzése szerint sokat mondó, hogy a miniszterelnök az első nyilvános nemzetközi felszólalásán a demográfiai helyzet javítását nevezte meg a legfontosabb tervek között. A kormány már korábban hangsúlyozta, hogy a kedvezőtlen demográfiai folyamatok megfordítása a cél. Orbán Viktor legutóbb épp egy évvel ezelőtt ismertette a kormány céljait ezen a területen és konkrét lépéseket is bejelentett (diákhitel-tartozás elengedés, diplomás GYED időtartamának kitolása, jelzáloghitel-tartozás csökkentése a harmadik gyermektől, családpolitikai kutatóintézet). A cél, hogy a jelenlegi 1,5-ről a természetes reprodukrációs ráta 2030-ra 2,1-re emelkedjen és ezt a gyermekvállalás támogatásával tudja elképzelni.
Mivel az elöregedést elsősorban az alacsony születésszám okozza, ezért kulcsfontosságú társadalompolitikai kihívás a születésszám további növelése - érveltek versenyképességi kiadványukban az MNB közgazdászai.
Az elemzés a demográfiai folyamatok kezelése érdekében hat fontos intézkedést javasolt:
- A kétgyermekesek családi adókedvezményének további emelése.
- A gyed felső határának növelése. A gyed összege jelenleg a figyelembe vehető jövedelem 70%-a, de van egy felső határa olyan módon, hogy az ellátás összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-át.
- A gyermek születése után járó egyszeri állami támogatás (egyszeri anyasági támogatás) növelése.
- Bölcsődei és óvodai férőhelyek bővítése.
- Családbarát munkahelyi környezet kialakítása.
- Napközbeni gyermekellátás fejlesztése.
Vannak még olyan lehetőségek, amelyek az emberi erőforrás versenyképességet javíthatják. Ezek egyike a gyermekvállalás erőteljesebb elismerése a nyugdíjrendszerben. Olyan nyugdíjrendszerre lenne szükség a jegybanki elemzők szerint, amely figyelembe veszi a gyermeknevelésre fordított egyéni erőfeszítéseket, a felnevelt gyermekek számát is, emellett indokolt lehet a felnevelt gyermek iskolázottságának figyelembevétele is. Szintén kapcsolódhat a demográfiai célokhoz az egészségügyi prevenció erősítése.