eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Több száz billió dollár a világ adóssága

Több száz billió dollár a világ adóssága

Minden eddiginél magasabb az emberiség eladósodottsága. Csak az elmúlt egy évben 16 billióval emelkedett a mutató – közölte a Nemzetközi Pénzügyi Intézet. Felmerül a kérdés, hogy milyen veszélyeket rejt magában a helyzet?

Tartoznak egyének, tartoznak városok, tartoznak országok és sokan mások, összesen 233 billió dollárral.

A 70 ország pénzügyi képviselőit tömörítő, amerikai székhelyű Nemzetközi Pénzügyi Intézet, az (IIF) szerint az utóbbi egy évben 16 billióval ugrott meg a globális adósság.

A szervezet adatai szerint a legnagyobb tartozást felhalmozó csoport az úgynevezett „nem-pénzügyi cégek” csoportja. Ide tartozik gyakorlatilag minden vállalkozás, amelynek nincs pénzintézeti jogosítványa, azaz a technológiai cégektől kezdve az áruházláncokig bármi.

A 68 billiós tartozást felhalmozó cégek mögött nem sokkal maradnak le a kormányok, összesen 63 billió dolláros adóssággal. Ezeket követik a háztartások összesen 44 billió dollárnyi tartozással.

Komplikáltabb elmondani, hogy kinek is tartoznak ezek a szereplők. Mint az Independent című lap megjegyzi: „magunknak tartozunk”. Minden kintlevőséghez tartozik egy pénzügyi termék. Azaz, ha valaki bankszámlát nyitott és ott pénzt helyezett el, akkor azt a pénzt a bank valakinek kölcsönadta.  

chart-1905225 1920

Szakértők emlékeztetnek – a hitel és adósság nem feltétlenül az ördögtől való rossz. A funkciója, hogy a gazdasági szereplők többet tudjanak költeni, mint amit a bevételük megenged. A háztartások és a cégek például forrásokhoz tudnak jutni, amiből finanszírozni tudják a fogyasztást vagy beruházásaikat. Ez jó ötlet lehet, ha bevételük ideiglenesen visszaesett és a kölcsönből folytatott költekezés a jövőben megnövelheti vagyonukat.

A gond akkor jelentkezik, amikor valaki túlságosan eladósodik és nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket, vagy a számára meghatározott kamat túl magas. Ez azzal a kockázattal jár, hogy az adós csődöt jelenthet, aminek nyomán a hitelező is veszít, mert nem feltétlenül kapja vissza a pénzét.

Mindenki másképp csinálja 

Könnyebb dolguk van azoknak a kormányoknak, amelyek saját országuk valutájában vesznek fel hitelt. Ők vészhelyzetben pénznyomtatással tudják előteremteni a visszafizetendő összeget. Ez teszi lehetővé sok kormánynak, hogy sokkal több hitelt vegyen fel, mint amit magánszemélyeknek vagy vállalatoknak megengednének.

Az eurozóna-tag Görögországnak azonban nem volt meg ez a lehetősége, mert nem Athén nyomtatja a közös valutát, az eurót.

A nagy kérdés, hogy veszélyt jelent-e a világ jelenlegi, rekordszintű eladósodottsága. A Nemzetközi Pénzügyi Intézet szerint ha világszerte emelkedni kezdenek a kamatok, akkor nehezebbé válik az adósság törlesztése.

A pénzügyi szervezet ugyanakkor megjegyzi, hogy

a nagy adósságállomány ellenére a világ össz-adóssága már négy éve folyamatosan esik

az országok összesített GDP-hez képest. Ez azt jelenti, hogy a bevételek gyorsabban nőnek, mint a visszafizetendő hitelek. Közgazdászok ezért megjegyzik: nem túl bölcs dolog a nemzetközi szinten összesített adósságra figyelni, hasznosabb egyes konkrét eseteket górcső alá venni.

Példaként hozzák fel Kínát, ahol a vállalati ügyfeleknek hitelező bankok kintlevőségei drámai módon megemelkedtek 2008 óta. Közgazdászok szerint a kínai hitelek nagy részét elpazarolták, amely egy pénzügyi válság veszélyét vetíti előre a világ második legnagyobb gazdaságában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×