A modern gasztronómiában már nem azzal lehet kiemelni a magyar vonatkozást, hogy minden ételbe tesznek piros paprikát. Sokkal fontosabb, hogy a tálalásban vagy a felhasznált technológiában megjelenjen a nemzeti jelleg – mondta a hirado.hu-nak Széll Tamás Michelin-csillagos séf, aki zsűritagként vesz részt a Bocuse d’Or Europe észtországi döntőjében.
A zsűri feladata egyszerűnek hangzik, ételeket kell kóstolni – de valójában nem az. A húsz induló csapat tízperces időeltolással készítik el az ételeket, amelyeket aztán a zsűri különféle kritériumok szerint pontoz, majd ez alapján felállít egy sorrendet – mondta Széll Tamás.
Mindig a rendező országra jellemző alapanyagok szolgáltatják a fő témát az ételekhez. Ez most a Bocuse d’Or Europe döntőjének helyet adó Észtországban a fürj és az ott tenyésztett afrikai harcsa lesz. A versenyzőkön múlik, hogy belecsempésszék az ételekbe a saját országukra jellemző ízvilágot.
A tallinni viadalon
a Babel étterem volt séfje, az erdélyi származású Veres István képviseli Magyarországot versenyzőként.
A magyar zsűritag „nagyon szerencsés együttállásnak” tartja ezt.
A nemzetközi hírű séf szerint a magyar gasztronómia egyre nagyobb nemzetközi elismertségnek örvend, amit jelez, hogy évek óta indul magyar versenyző és zsűritag is a Bocus d’Oron. A hasonló gasztronómiai versenyek ezért országimázs-építésre is kiválóak.
Ahhoz, hogy Magyarország ott lehessen a 2021 júniusában a Lyonban rendezendő Bocuse d’Or döntőjében, az első tízbe kell bekerülni. Azon belül minél előkelőbb helyen végez a magyar versenyző, annál jobb – tette hozzá Széll Tamás.