Bűcs Gábor tanársegéd, osztályvezető elmondta: a műtét komplikációmentes volt, a 60 év körüli férfibeteg már szerdán elhagyhatta az intézményt.
Az orvos utalt arra: az aznapi vagy másnapi hazabocsátás lehetőségét megteremtő csípőprotézis-beültetéseknek évtizedes hagyománya van az Egyesült Államokban és nyugat-európai országokban, Magyarországon mára sikerült megteremteni a beavatkozáshoz szükséges szakmai és technikai feltételeket.
Az eljárás lényege, hogy kombinált altatás-érzéstelenítés után a csípőizületet az izom átvágása, a csontról való leválasztása nélkül közelítik meg. A páciens így 1-2 hét helyett 1-2 napot tölt kórházban, rehabilitációja 3-4 hónapról 3-4 hétre rövidül.
Bűcs Gábor rámutatott: a betegnek mindez kisebb megterheléssel jár, akár egy hónap múlva munkába állhat, az egészségügyi intézmény pedig pénzt takaríthat meg a kórházi tartózkodási idő csökkenésével.
Az orvos felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a beavatkozásra nem minden páciens alkalmas, az egy szűk betegpopuláción végezhető el. Az operációt komoly felkészítés előzi meg, amelynek része a rendszeres gyógytorna is.
Megjegyezte, az izületi kopás és combnyaktörés miatt szükségessé váló csípőprotézis-műtétekből évente 150-200-at végeznek a Pécsi Tudományegyetemen. A kopásos, degeneratív betegségben szenvedőknek általában egy évet kell várniuk a beavatkozásra a baranyai megyeszékhelyen.