Infostart.hu
eur:
355.72
usd:
313.04
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván

Rozmárok ezrei gyülekeznek Alaszka partjainál

Több ezer rozmár gyülekezik Alaszka északnyugati partjainál, mert a Jeges-tenger jégtábláinak olvadása miatt egyre inkább csak a szárazföldön tudnak megpihenni.

A mintegy 3500 rozmár az alaszkai Icy Cape, a Csukcs-tengerbe nyúló egyik földnyelv környékén gyülekezik - jelentette Chad Jay amerikai rozmárkutató.

"Már évek óta megfigyelhető, hogy a rozmárok déli irányú őszi vándorlásuk során elszórtan a partra úsznak, de nem ilyen korán és nem ilyen nagy számban" - magyarázta Chad Jay meglepetésének okát.

Sok fókával ellentétben a rozmárok nem tudnak korlátlan ideig úszni, zsákmányszerző portyáik között időről időre meg kell pihenniük valahol. Erre jellemzően úszó jégtáblákat használnak, melyek azonban a globális felmelegedés miatt az elmúlt években egyre távolabb húzódtak a kontinentális talapzattól. Mivel a rozmárok viszonylag sekély vízben vadásznak tengerfenéki állatokra - például kagylókra -, nem tudják követni a mélyebb vizek felé visszaszoruló jégtáblákat, és kénytelenek a sziklás parton megpihenni.

Kutatók szerint a szűk partszakaszon összezsúfolódó rozmárok tolongása elpusztíthatja a fiatal állatokat, ezenkívül nagy nyomás alá helyezi a parttól úszótávolságon belül lévő, zsákmányként szolgáló állatpopulációkat is. A rozmároknak is nehezebb így a vadászat, hiszen ki-, majd vissza kell úszniuk ahelyett, hogy egy jégtábláról egyből a vízbe bukhatnának.

Noha eddig nem érkeztek jelentések arról, hogy a rozmárok a Csukcs-tenger oroszországi partszakaszán is gyülekeznének, Chad Jay véleménye szerint ez várhatóan bekövetkezik majd.

Szakértők szerint a jégpáncél várható további visszahúzódása miatt a jelenség csak súlyosbodni fog a következő években. Az amerikai Center for Biological Diversity (Központ a biológiai sokféleségért) ezért kezdeményezte a csendes-óceáni rozmár veszélyeztetett fajjá nyilvánítását.

Címlapról ajánljuk
Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×