Infostart.hu
eur:
351.71
usd:
306.99
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina

Környezetbarát rock 'n' roll

Kidőlt fákból készült hangszerek, biodízellel hajtott turnébuszok, újrahasznosított anyagokból nyomott lemezborítók - ilyen és ehhez hasonló módon kötelezik el magukat az észak-amerikai együttesek a környezetvédelem mellett.

"Fontosnak tartjuk, hogy képesek legyünk egészségesnek megőrizni a természetet a következő generációk számára" - magyarázta a The Giving Tree Band együttes egyik alapítója. Az illinoisi folk-rock banda augusztusban lép elő a világ első úgymond "karbonmentes albumával", ami a Great Possessions (Nagy elszánás) címet viseli.

A lemez felvételére a wisconsini Aldo Leopold Legacy Center stúdiójában került sor, ahova a harmincnapos munka során a banda nyolc tagja nap mint nap bebiciklizett. (Összesen 5600 kilométert tekertek.) Maga az épület az Egyesült Államok első hitelesített karbonmentes háza.

Olyan nagy elődök nyomába lépnek kezdeményezésükkel, mint a Radiohead vagy a Kings of Leon, amelyek rendszeres résztvevői a zöld fesztiváloknak.

A Radiohead a közelmúltban azért utasított el egy fellépést az angliai Glastonburyben, mert a helyszínt nem lehetett megközelíteni tömegközlekedéssel. Az együttes arra is ügyel, hogy minél kevesebb felszereléssel utazzon, ezzel is csökkentve az energiafelhasználást, sőt energiatakarékos lámpákat használnak a világosításhoz, és újratölthető palackokból isszák a vizet.

Az illinoisi zenészek közben már kenus turnéról álmodoznak: a Mississippin akarnak lecsorogni, s a parti nagyvárosokban koncerteznének.

A Duhks kaliforniai bluegrass és folk-rock csoport szintén komolyan veszi a zöld eszmét. A jelenleg éppen észak-amerikai koncertkörúton járó együttes biodízellel tölti járműveit, és csak újrahasznosított papírt és szójatintát használt új lemeze, a Fast-Paced World kiadásához. A tagok főként zöldséget fogyasztanak, és ügyelnek rá, hogy fellépéseik alatt természetes alapanyagú reklámcuccokat áruljanak.

Anélkül, hogy a Duhks különösebben hangsúlyozná zöld elkötelezettségét a koncertjein, a rajongók természetesen tudnak róla, és valódi példaképnek tekintik őket, mert nemcsak hirdetik, hanem maguk is tesznek a környezet védelméért.

Valójában ez is a céljuk: a példamutatás - hangsúlyozta Tania Elizabeth, a banda hegedűse, aki azonban azt sem titkolta, hogy a környezetkímélő magatartás komoly megpróbáltatás az anyagi eszközökben szűkölködő zenészeknek. Mint mondta egyelőre csak vágyakoznak egy biodízellel működő buszra, amely napelemekkel is fel van szerelve.

A héttagú Soul Majestic reggaecsapat ugyancsak biodízellel fut, természetes anyagokból készült pólókat árul és újrafelhasználható anyagokból csinálja lemezeit. Õket a Los Angeles-i levegő szennyezettsége és az észak-kaliforniai gleccserek olvadása ébresztette rá, hogy tenniük kell a környezet védelméért.

"Néha le kell mondanunk a kényelemről" - mesélte az együttes egyik tagja olyasmikre gondolva, mint a fűtés vagy a papírtörlő, s hozzátette: "igazán könnyű lustának lenni".

Címlapról ajánljuk
László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba szerint nehéz gazdasági helyzetet örökölt az új kormány. Mint egy falat kenyérre, annyira szüksége van a magyar gazdaságnak az uniós pénzekre. Ez a forrás lehet a GDP-növekedés motorja – mondta az InfoRádióban a volt pénzügyminiszter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára a Magyar Tudományos Akadémián tartott Számvetés és újratervezés elnevezésű konferencia szünetében.

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×