A napokban tett feljelentést a Szekszárdi Rendőrkapitányságon az a helyi férfi, akit egy magát banki ügyintézőnek kiadó ismeretlen ejtett tévedésbe. Egy történetet előadva rávette a sértettet, hogy a telefonjára és a laptopjára is telepítsen egy távoli elérést biztosító programot, hogy ne essen online csalás áldozatává. Az „ügyintéző” végig telefonon irányította az akkor még mit sem sejtő férfit.
A folyamat nagyjából egy órát vett igénybe, amikor is a hívás megszakadt. Ezután ismét jelentkezett az idegen, de akkor már csak annyit mondott, hogy kapcsolja ki a számítógépet, és reggelig ne is kapcsolja vissza.
Ez a mondat ébresztett gyanút a rendőrségi beszámoló szerint a becsapott férfiban, ami hamarosan be is igazolódott. A netbankot megnyitva vette észre, hogy megcsapolták két megtakarítási számláját, 9,5 millió forint hiányzik róluk. Felhívta a pénzintézetét, de már csak a csalás tényét tudták megerősíteni.
A rendőrség ismét figyelmezteti a lakosságot:
- idegenek hívásait, üzeneteit óvatosan és körültekintően kezeljék!
- a kéretlen hívásokat kezeljék fenntartásokkal! Ha bármi gyanússá válik, szakítsák meg a beszélgetést!
- ne adják ki ismeretleneknek a személyes, banki és bankkártyaadataikat, biztonsági kódjaikat!
- ne kattintsanak idegenektől sms-ben, e-mailben érkező linkekre!
- ellenőrizzék az üzenet, levél feladóját! Ha kérdés merül fel, akkor az Önök által korábban használt vagy a keresett hatóság, szolgáltató weboldalán megtalálható címeket, telefonszámokat vegyék igénybe!
- ha egy üzenet sürgető, az önmagában is legyen gyanús!
- ne telepítsenek idegenek kérésére távoli elérést biztosító programokat az eszközeikre! Ezzel szabad kezet adnak a bűnözőknek számláik kezeléséhez!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online bűncselekmények megelőzésére, felderítésére. A témával kapcsolatban hasznos információkat találnak a Kiberpajzs.hu oldalon.