Infostart.hu
eur:
400.09
usd:
344.89
bux:
99787.2
2025. július 16. szerda Valter
Nyitókép: Pixabay.com

Hamis eurós csalás: 65 millió forintos kár az átverteknél

Több éve történt csalássorozat ismeretlen elkövetői köre után nyúltak vissza a budapesti nyomozók. Bővített gyanúsítotti körrel és hosszabbodó bűnlajstrommal tettek pontot a bűnszövetségben működő rip deal csalók ügyének végére.

Egy évig tartó nyomozás során fejtették vissza a fővárosi gazdasági nyomozók annak az évekre visszanyúló sorozatcsalásnak az ügyét, melyben a bűncselekmények feltételezett elkövetői az úgynevezett „rip deal” módszerrel csaltak ki megközelítőleg 65 millió forintot több embertől – ismerteti a Police.hu. Rip deal, vagyis az a módszer, amikor pénzváltás során a sértettek valódi pénzt kapnak, melyet megszámolnak, majd amikor nem figyelnek, az elkövetők váratlanul kicserélik egy másik kötegre a pénzt, ami kinézetre megegyezik az eredetivel, azonban a kötegben már nem valódi pénz, hanem hamis, játékpénz van. A rip deal módszerrel 2013 és 2015 között elkövetett csalássorozatban több elkövetőt azonosítottak a rendőrök, akiket azóta elfogtak, és ügyük bíróság elé került.

A BRFK gazdasági nyomozói ezzel a trükkös módszerrel elkövetett csalás nyomaira akadtak 2020 áprilisában, amikor egy másik bűncselekmény nyomozása során egy tatabányai lakásban tartottak kutatást. A rendőrök az ügyben gyanúsított T. Zsolt rokonának a házában hamisnak látszó, 300 ezer euró, sorszámozott pénzt találtak. A lefoglalt bankókról a Magyar Nemzeti Bank megállapította, hogy azok gyenge minőségű hamisítványok.

A rendőrök széleskörű nyomozást folytattak le, és az országos szintű elemző munka során több olyan bűncselekményt találtak, amely egy 2013 és 2015 között elkövetett csalássorozat eddig ismeretlen gyanúsítotti köréhez vezettek.

A gyanú szerint 2014. őszén T. Zsolt és az ügyben azóta azonosított társa megállapodtak abban, hogy ismeretségi körükben felkutatnak olyan vagyonos embereket, akiknek forintról euróra történő átváltást ígérnek a hivatalosnál jóval kedvezőbb árfolyamon, majd a pénzváltásnál átverik őket. A kiszemelt emberek közül T. Zsolt 2015 januárjában találkozót beszélt meg egy férfivel, majd egy hotelben megállapodtak, hogy T. Zsolt hetente 20-30 ezer eurót tud neki jutányos áron váltani. Egy héttel később T. Zsolt telefonon jelezte ügyfelének, hogy 30 ezer eurót tud nála váltani, majd üzenetben megadta neki a találkozó helyszínét és időpontját. A megbeszélt találkozóra azonban nem ő ment el, kimentette magát, és helyette egy ismerősét küldte el. A nyomozók az eljárásban azonosították T. Zsolt ismerősét, C. I. Teodor román állampolgárt, aki a pénzváltásra megadott bécsi helyszínen ügyfele autójában adott át 30 ezer eurót, melyet a férfi átszámolt, és mivel a bankjegyeket eredetinek találta, a pénzt a gépkocsi váltója mellé helyezte, C. I. Teodornak pedig átadott 9 millió forintot. A pénzváltás közben a román férfi elterelte a sértett figyelmét, és a váltó mellé helyezett euró köteget kicserélte játékpénzre.

A szélesített nyomozás C. I Teodor vonatkozásában további hasonló módszerrel elkövetett bűncselekményekhez vezetett, ahol a román férfi először valódi pénzt adott át ügyfeleinek, majd mikor az euró ellenértékét magához vette, az ügyfelek figyelmét elterelve hamis pénzkötegre cserélte ki a több millió forintot érő valódi valutát. A férfit négy ilyen bűncselekménnyel hozták összefüggésbe, mely során 55 millió forintot csalt ki a sértettektől.

A BRFK nyomozói T. Zsoltot bűnszövetségben, jelentős kárt okozó csalás miatt hallgatták ki gyanúsítottként, C. I. Teodor ellen pedig elfogatóparancsot adtak ki. A férfit 2020. október 16-án fogták el. A nyomozók továbbá a román férfit egy 2010-ben fegyveresen elkövetett rablás egyik feltételezett elkövetőjeként is azonosították, ahol a férfi 10 millió forintot szerzett bűntársaival, így a gyanúsításkor a 4 rendbeli csalás bűntett mellett fegyveresen elkövetett rablás megalapozott gyanúját is közölték vele.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya az eljárásban a szükséges nyomozati cselekményeket elvégezte, az ügy iratait az illetékes ügyészségnek küldik meg. C. I. Teodor jelenleg átadási letartóztatásban van, mivel a nyomozók az eljárás során a hamis bakjegyek sorszámait ellenőrizték az Europol adatbázisában és kiderült, hogy ugyanilyen sorszámmal ellátott bankjegyeket Belgiumban használták fel bűncselekmény elkövetéséhez. A belga hatóságok felvették a kapcsolatot a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal, és a gazdasági nyomozók segítségével azonosítani tudták a náluk folytatott büntetőeljárásban C. I. Teodort. A letartóztatásban lévő férfit hamarosan átadják a belga hatóságoknak.

Címlapról ajánljuk
Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönbüntetésre ítélték Moszkvában az egyik legismertebb kortárs orosz írót. Borisz Akunyint Ukrajna-szimpátiája – az orosz törvények szerint a terrorizmus támogatása – és az idegenügynök-törvény megsértése miatt ítélték el. Szerencséjére azonban Londonban él.

Donald Trump újabb retorziót lebegtetett be az oroszokkal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban - az amerikai elnök erről kedden beszélt újságírók előtt a Fehér Háznál, mielőtt Pennsylvania államba utazott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×