Infostart.hu
eur:
355.37
usd:
311.92
bux:
138464.1
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: nationalzoo.si.edu / Roshan Patel

Az egész országot ragadozómentesítik a kivik kedvéért

Elkezdődött az egész országra vonatkozó ragadozómentesítési program Új-Zélandon, hogy megmenthessék az erősen veszélyeztetett, a szigetország nemzeti állatának számító kiviket. A programban az iskolások és a kies helyekre eljutó biciklisek is részt vesznek.

Egy nagyszabású természetvédelmi programnak köszönhetően éveken belül ismét fészkelnek majd a kivik Wellingtonban, ahonnan több mint száz éve eltűntek az Új-Zéland szimbólumának számító madarak - írta meg a The Guardian.

A szigetországban 68 ezer kivi él, de számuk egyre fogy, évente 2 százalékkal csökken a számuk. Száz évvel ezelőtt még milliószámra éltek kivik Új-Zélandon, de a röpképtelen madarak a kutyák, macskák, oposszumok és patkányok zsákmányává váltak, populációjuk drasztikusan csökkent.

Wellingtonban városszerte ragadozócsapdákat helyeznek ki, hogy az országos tervvel összhangban 2050-re az ország egész területét mentesítsék a ragadozóktól.

A természetvédők szerint hamarosan elérkezik az idő, hogy a félénk, éjszakai madárfajt visszatelepítsék a fővárosba. "Nagyon szeretnék a kivi hangjára ébredni" - mondta Justin Lester wellingtoni polgármester, aki nagy támogatója a ragadozók kiszorításának a városból.

A küzdelemben az iskolások is részt vesznek: csapdákat állítanak fel az iskolák udvarán, a hegyi kerékpárosok pedig az elhagyatott vidékeken helyeznek ki csapdákat és ellenőrzik azokat.

A természetvédelmi programban Wellington környékén 20 ezer hektárnyi köztulajdonú és magánbirtokon fogják össze a ragadozókat a következő három évben, hogy megkezdődhessen a kivi visszatelepítése. Ha sikeres lesz a program, újabb madárfélével gazdagodik az új-zélandi főváros állatvilága, mivel

a korábbi programoknak köszönhetően a nesztorpapagáj, a kereru és a sólyom is visszatért már a városba.
Címlapról ajánljuk
Varga Mihály jegybankelnök a kamatvágás után: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

Varga Mihály jegybankelnök a kamatvágás után: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

A jegybankelnök szerint a kulcs most az iráni helyzet aktuális rendeződése, az inflációs kép ma már sokkal kedvezőbb, mint tavasszal volt. Szólt az árréskorlátozás jövőjéről, szerinte már annak kivezetése sem veszélyeztetné a folyamatokat. Kamatcsökkentési „mini ciklusban” vagyunk, a 25 pontos csökkentés után nem fognak megállni őszig – mondta Varga Mihály. Cikkünk frissül.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×