Infostart.hu
eur:
355.58
usd:
312.28
bux:
138946.36
2026. június 23. kedd Zoltán

Humorral fejezik ki agressziójukat a nevettetők?

A humor az agresszió kifejezése, aki pedig másokat megnevettet, többre tartja magát közönségénél - véli egy német tudós.

Mások megnevettetésének képessége bizonyos fokú kontrollt biztosít a közönség tagjai fölött, a domináns emberek pedig ki is használják ezt, hogy megmutassák, ők irányítanak - állítja a Freiburgi Egyetem munkatársa, Helga Kotthoff.

Akik a "csúcson vannak", könnyebben megnevettethetnek másokat, és szabadabban lehetnek agresszívebbek is, márpedig a legtöbb mókás dolog mások kárára vicces. Ha valaki viccelődik, magához ragadja a helyzet irányítását azoktól, akik a hierarchiában magasabban állnak, ami rizikós a lejjebb elhelyezkedők számára. Ezért alakult úgy, hogy az 1960-as évek előtt a nők csak nagyon ritkán nevettettek, hiszen nem engedhették meg maguknak - magyarázta a szakértő.

A gyerekek fejlődése során már nagyon korán megmutatkozik, kiből válik majd nevettető: a fiúk négy-öt éves korukban gyakrabban viccelnek, többször bohóckodnak, míg a lányok inkább a közönség soraiban foglalnak helyet. A nők később aztán viccesebbek lesznek, mert levetkőzik azt az érzést, hogy a mókázás nem nőies - véli Helga Kotthoff.

A tudós szerint a humort a nők társadalmi kapcsolatok kialakítására, azok szorosabbra fűzésére használják, míg a férfiak legtöbbször azért viccelődnek, hogy kieresszék a gőzt. Az viszont mindkét nemre jellemző, hogy mások irányítására próbálják használni nevettető képességüket.

Az 1960-as évek szexuális forradalmáig viszonylag kevés nő szórakoztatott nyilvánosan vagy akár privát, hiszen a humor az agresszió kifejezésének egyik formája. "Az 1980-as évek végén egy kutatás kimutatta, hogy a férfiak arra használják a vicceket, hogy verbálisan levetkőztessék a nőket, akik visszautasítják próbálkozásaikat; a férfiak humora alapvetően agresszív" - mondta Helga Kotthoff. A szakértő kutatásának eredményei a Journal of Pragmatics című lapban jelenik meg.

Címlapról ajánljuk
Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

Varga Mihály jegybankelnök: további kamatcsökkentések jöhetnek a nyár folyamán

A jegybankelnök szerint a kulcs most az iráni helyzet aktuális rendeződése, az inflációs kép ma már sokkal kedvezőbb, mint tavasszal volt. Szólt az árréskorlátozás jövőjéről, szerinte már annak kivezetése sem veszélyeztetné a folyamatokat. Kamatcsökkentési „mini ciklusban” vagyunk, a 25 pontos csökkentés után nem fognak megállni őszig – mondta Varga Mihály, miután 6,00 százalékra csökkentették az alapkamatot.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×