Infostart.hu
eur:
353.93
usd:
310.8
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
Budapest, 2026. május 18.A Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika strokecentrumának felújított szubintenzív részlege az átadás napján, 2026. május 18-án. A beruházás 100 milliós teljes költségét egyetemi forrásból biztosították.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Megújult, modernizált részleggel várja a betegeket a Semmelweis Egyetem stroke-centruma

A megújult szubintenzív részlegre az elsődleges stroke-ellátás után kerülnek a betegek 24 órás megfigyelésre, állandó orvosi és szakasszisztensi felügyelet mellett. Külön helyiségben kapnak helyet azok, akiknek keringés- és légzéstámogatásra van szüksége.

Átadták a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika stroke-centrumának felújított szubintenzív részlegét hétfőn; a beruházás 100 millió forintos teljes költségét egyetemi forrásból biztosították.

Merkely Béla, az egyetem rektora azt mondta, a közép-magyarországi régió stroke-ellátásáért felelős centrum folyamatosan csúcsteljesítményre törekszik.

Mint mondta, az egyetem a világ élvonalába tartozik, a régió és az ország legjobb felsőoktatási intézménye, egyben legnagyobb betegellátója. Felidézte, hogy az idegsebészeti és neurointervenciós klinika két éve integrálódott az egyetemhez, ami új lehetőségeket nyitott meg.

A most átadott beruházás nemcsak az infrastruktúrát fejleszti, hanem a gyógyító munka hatékonyságát is érdemben javítja, ami a stroke-ellátás területén különösen fontos.

A pontos és gyors diagnózis, a jólszervezett betegút és a magas szintű ellátás életet menthet és jelentősen befolyásolja a betegek későbbi életminőségét – emelte ki.

Az évente itt végzett több mint ezer érmegnyitó kezelés európai összehasonlításban is rendkívüli. A részleg korszerűsítése, a terek újraszervezése és az ellátás optimalizálása is a magas ellátási színvonal további emelését jelenti - fűzte hozzá, megemlítve, hogy a centrum jelentős szerepet tölt be az oktatásban és a kutatásban is.

Erőss Loránd klinikaigazgató arról beszélt, hogy az épületben jelentős fejlesztések történtek az egyetemhez csatlakozás óta; tetőmegújításra 350 millió forintot, a koponyabázis-sebészeti program elindítására 100 ezer eurót, a neuronavigációs rendszer bővítésére 250 millió forintot, az oktatási terek és az étterem megújítására 200 millió forintot kaptak az egyetemtől. Ezen kívül várhatóan nyár végére elkészül a gammakéscentrum, és kialakítás alatt van az úgynevezett fázis I. kutatóközpont. Úgy fogalmazott, hogy

reményeik szerint a következő években új egészségügyi reformok kezdődnek, azonban koncentrálni kell a humánerőforrás megtartására.

Nardai Sándor, a stroke-centrum vezető főorvosa arról beszélt, hogy a stroke-ellátásban egyfajta forradalom zajlott az elmúlt tíz évben, a mechanikus vérrögeltávolítással a legsúlyosabb stroke-betegek esélye megduplázódott az önálló életre.

A szubintenzív részlegre az elsődleges stroke-ellátás után kerülnek a betegek 24 órás megfigyelésre, állandó orvosi és szakasszisztensi felügyelet mellett. A keringés- és légzéstámogatásra szoruló betegek a részleg közvetlen közelében, egy külön helyiségben kapnak elhelyezést.

Nardai Sándor kiemelte, a stroke-ellátást nagyban segíti a mentőkkel létesített – január eleje óta elindított – videóreferálás-lehetőség, amelynek révén el tudják dönteni, hogy az adott betegnek milyen szintű ellátásra van szüksége. Ezzel lerövidíthető az agyi érkatasztrófa és az akut ellátás közötti úgynevezett időablak – emelte ki a szakorvos.

Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot realizáltak a hét korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai ralija után. A hangulatot rontotta, hogy az Apple áremelést jelentett be a memóriachipek drágulása miatt, ami ismét felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az AI-fejlesztések növekvő költségei visszafoghatják a technológiai szektor növekedését és nyereségességét. Ennek hatására a technológiai részvények világszerte nyomás alá kerültek. A kereskedés második felére ugyan sikerült visszanyerniük a lendületet az amerikai részvényeknek, de az utolsó órában el is veszítették.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×