Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Az orosz kőolajat szállító Barátság csővezeték fogadóállomása a csehországi Nelahozeves környékén működő olajtartálytelepen 2022. augusztus 15-én. Ide fut be a cseh olajimportot biztosító másik vezeték, az IKL csővezeték is. A telep tárolókapacitása 1 675 000 köbméter.
Nyitókép: Az orosz kőolajat szállító Barátság csővezeték fogadóállomása a csehországi Nelahozeves környékén 2022. augusztus 15-én. MTI/EPA/Martin Divisek

Meghökkentő ajánlattal magyarázkodik Ukrajna az Európai Uniónak kőolajügyben

Ukrajna hivatalos levélben javasolta az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának, hogy a Magyarországra és Szlovákiába irányuló orosz kőolajszállítást a megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyett az Odessza–Brodi olajvezetéken keresztül bonyolítsák le – jelentette az ukrán sajtó a dokumentumra hivatkozva.

Az ukrán fél tájékoztatása szerint a Barátság vezeték technológiai berendezései a 2026. januári orosz rakétatámadások következtében jelentős károkat szenvedtek, a helyreállítási munkálatok pedig jelenleg is zajlanak. A szállítások biztonságos fenntartása érdekében Kijev két logisztikai lehetőséget vázolt fel az uniós tagállamok számára - írja az index.hu.

Az egyik, hogy

az orosz kőolajat az ukrán belső hálózat egyéb elemeinek felhasználásával továbbítják.

Tengeri úton érkező nyersolaj fogadása az ukrán kikötőkben, majd annak továbbítása az Odessza–Brodi vezetéken keresztül a közép-európai finomítók felé.

Ahogy arról korábban már többször írtunk ellentmondó hírek érkeztek a javítások állapotáról: orosz ügynökségi jelentések szerint a technikai hibákat már február elején elhárították, a szállítások azonban ennek ellenére sem indultak újra. A magyar kormány is ezen az állásponton van.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ukrán lépést „politikai zsarolásnak” minősítette. A tárcavezető hangsúlyozta: Ukrajna indokolatlanul gyakorol nyomást Magyarországra az ellátási útvonalak korlátozásával. A magyar kormány válaszlépésként korábban leállította a gázolajexportot Ukrajna irányába.

Ezzel párhuzamosan a Mol és a kormányzati szervek folyamatosan vizsgálják a déli, Adria-vezetéken keresztüli beszerzés bővítésének lehetőségeit, hogy kiváltsák a bizonytalanná vált keleti szállítási irányt. A magyar cég alelnöke viszont arra figyelmeztetett, ha a horvátok nem hajlandók orosz kőolajat szállítani Magyarországra, akkor jelentős áremelésre lehet számítani a kutakon.

Komoly üzemanyagár-emelkedéssel és a finomítói termelés visszaesésével fenyeget a Barátság kőolajvezeték leállása, valamint az orosz nyersolaj esetleges teljes kiesése – figyelmeztetett Szabó Szabolcs, a Mol-csoport Downstream üzletágának szenior alelnöke.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Tömegszerencsétlenség a 3-as főúton, gyerekek a halottak között

Két gyermek és két felnőtt meghalt, egy gyermeket és egy felnőttet újraélesztés után életveszélyes állapotban vittek kórházba a mentők a 3-as főúton Bükkábránynál történt közlekedési balesetben szombat délután.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×