Infostart.hu
eur:
355.3
usd:
312.13
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán
Close up of a pharmacist working
Nyitókép: Getty Images/ Marko Geber

Bidló Judit: kivételesen a patikában is felírhatják majd a rendszeresen szedett gyógyszert

A Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára az InfoRádióban arról beszélt, hogy a csütörtökön megjelent törvénytervezet alapján a betegeknek vészhelyzet esetén sem kell aggódniuk, hogy nem jutnak hozzá rendszeresen szedett gyógyszerükhöz, ha nem tudják elérni a háziorvosukat.

A belügyminiszter jogszabálytervezete szerint az elektronikus vényírási jogosultságot kibővítenék a gyógyszerészekre és szakápolókra is.

„Csütörtökön került ki társadalmi egyeztetésre egy új tervezet, ami a gyógyszerészeknek ad további kompetenciát a már eddig is nagyon jól működő elektronikus vények használatával kapcsolatban. Ez elsősorban a betegek érdekeit szolgálja, azt, hogy olyan esetben is hozzájuthassanak rendszeresen használt, a háziorvosok által felírt gyógyszereikhez, amikor a háziorvos épp nem érhető el” – mondta az InfoRádióban Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára.

Hozzátette, ezekben az esetekben, meghatározott körülmények között, egy-egy alkalommal a gyógyszerész is jogosult lesz felírni a rendszeresen szedett gyógyszereket.

Bizonyos felsőfokú végzettséggel rendelkező, háziorvos mellett dolgozó szakápolók is jogosultak lesznek erre,

ám mivel ilyen szakdolgozó még kevés van az országban, ezért a gyógyszerészi hatáskörbővítés lesz a hangsúlyosabb.

Bidló Judit leszögezte: nagyon fontos, hogy a jogosultság olyan gyógyszerekre vonatkozik, amiket a betegek rendszeresen szednek. A gyógyszerész az EESZT segítségével megnézi, hogy a beteg az elmúlt fél évben kiváltott-e már legalább 4 havi mennyiséget az adott gyógyszerből, ebből feltételezheti, hogy a páciens valóban rendszeresen szedi a készítményt és már kialakultak a tapasztalatai. Ez esetben egy alkalommal a gyógyszerész is felírhatja ezt a gyógyszert, például olyankor, ha pont nem sikerült elérni a háziorvost a felíráshoz. Erről természetesen az érintett háziorvos is értesítést fog kapni – fűzte hozzá.

Tipikusan ilyen eset lehet majd a Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára szerint, amikor valaki például elutazik nyaralni és kevés inzulint visz magával, ezért kifogy belőle, vagy akár az utazás során összetörik a gyógyszere a poggyászban, és a háziorvosával sem tud éppen új adagot felíratni. Ilyenkor elmehet a gyógyszertárba személyesen, és a TAJ-számának bemutatása, illetve az ellenőrzés után a gyógyszerész felírhatja a betegnek a szükséges készítményt, amit ő ott helyben ki is válthat. Bidló Judit kiemelte:

a gyógyszerészi felírás a tervezet szerint mindössze egyetlen napig érvényes, tehát a dolog ténylegesen egy azonnali megoldást kínál a problémára.

A csütörtökön közzétett jogszabálytervezettel kapcsolatban február 20-ig várják az észrevételeket, és ezek függvényében akár további szakmai egyeztetéseket is tartanak a kérdésről, bár az előkészítés során a megfelelő szakértői fórumok már megtárgyalták – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Putyin nem találkozik Zelenszkijjel, Tu–160-asokkal demonstrált erőt Moszkva – Ukrajnai háborús híreink kedden

Putyin nem találkozik Zelenszkijjel, Tu–160-asokkal demonstrált erőt Moszkva – Ukrajnai háborús híreink kedden

Vlagyimir Putyin orosz elnök végzős hallgatók előtt mondott keddi beszédében kijelentette, mivel Ukrajna az orosz polgári infrastruktúrát támadja, neki nincs oka arra, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel. Putyin szerint nem Oroszország indította a háborút, hanem a Nyugat provokálta Moszkvát, mikor az a saját érdekeit akarta érvényesíteni. Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint Tu–160-as stratégiai bombázókkal tartottak tesztrepülést NATO-tagországok közelében, de nemzetközi vizek felett. A gyakorlat során más országok vadászgépei is felszálltak. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×