Infostart.hu
eur:
355.38
usd:
312.56
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Zsűrízésre váró pálinkák az idei Pálinka országkóstoló versenyen a komáromi Monostori Erődben 2018. május 28-án. Az Agrárminisztérium és a Pálinka Nemzeti Tanács többnapos versenyén huszonöt bíró egységes szempontok alapján igyekszik megtalálni 2018 legjobb pálinkáját.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Sáppuszta lett a magyar pálinka egyik fellegvára

Idén is átadták a Nemzeti Pálinkakiválóság Program 2025 díjait. Az Agrárminisztérium 2014-ben hirdette meg először ezt a programot, azzal a céllal, hogy a kiváló minőségű hazai pálinkák belföldön és nemzetközileg is egyaránt ismertté váljanak – mondta az InfoRádiónak az agrártárca helyettes államtitkára, Felkai Beáta.

A Nemzeti Pálinkakiválóság Programot 2014-ben indította el az Agrárminisztérium. A Program célja a földrajzi árujelző-oltalommal rendelkező pálinka és törkölypálinka fogyasztási kultúrájának minőségi szintre emelése, a termék gasztronómiai jelentőségének megismertetése, népszerűsítése mind a hazai, mind a külföldi fogyasztókkal – olvasható a program honlapján.

A megmérettetés során a hazai pálinkaházak színes kínálatából kerülnek kiválasztásra azok a tételek, melyek magas minőségüknek köszönhetően méltán képviselhetik az ágazatot olvasható a program honlapján.

Volt a 2000-es évek elején egy pálinkaforradalom, amit azóta is ösztönzünk, és szeretnénk, hogyha az ágazat tovább tudna – mondta Felkai Beáta. Hozzátette:

„Nagyon sokat változtak a főzési technológiák, számos szakképzett, odafigyelő, tényleg lelkes főzőmester került bele ebbe az ágazatba, és egyre szebb, igényesebb minőségi tételeket állítottak elő. A minisztérium eseménye nem egy hagyományos verseny, inkább programként szoktuk említeni, ahol kiválóság és top kiválóság címeket adunk, és az a célunk vele, hogy az ezen a programon indulók számára egy marketinget, egy megmutatkozási lehetőséget biztosítsunk, ami reményeink szerint mind a belföldi fogyasztásban, mind pedig a külpiacra lépésben segítséget tud nyújtani.”

A szakember arról is beszélt, hogy a pálinka egy nagyon-nagyon szigorúan szabályozott termék. Mint mondta: létezik egy pálinkatörvényünk, és van egy termékleírásunk, ami az Unió által is elismert és védett,

ebben technológiailag is meghatározott, hogy mi ez a termék, ami a legeslegfontosabb, hogy kizárólag hazai gyümölcsökből készülhet.

„A pálinkának az a sajátossága, hogy nem adunk hozzá semmit a gyümölcsökön kívül, tehát például cukrot még az ital lekerekítése érdekében sem alkalmazunk. Azt látjuk, hogy most nagyon-nagyon változékony az alkoholos italok fogyasztási szokásával kapcsolatos megközelítés itthon is és külföldön is. Jellemzően inkább az édesebb, gyengébb italokat szokták kedvelni, ezért is külön kihívás, hogy a pálinkát is meg tudjuk ismertetni, de azt tapasztaltuk, hogy külföldre is, nagykövetségeken, az Agrármarketing Centrum rendezvényein keresztül egyre több helyre jut el, és amikor tisztába kerülnek azzal, hogy ez nem egy édes, enyhe ital, hanem markáns gyümölcsíz van benne. Így, aki megszereti, az tudatosan keresi később.”

A helyettes államtitkár kifejtette: évjáratfüggő, hogy milyen jellegű és milyen mennyiségű gyümölcs áll rendelkezésre. Azzal, hogy csak hazai gyümölcsöt lehet ebben felhasználni, ez valóban minden évben okoz kihívást. Tavaly az aszály és a fagykár okozott olyan jellegű gondot a gyümölcsösökben, hogy kevesebb volt az alapanyag. Ilyenkor annyit tudunk tenni, hogy igyekszünk magát a gyümölcstermesztőket pozitívabb helyzetbe hozni, ugye a fagykárnál, az aszály után a minisztérium egészen komoly beavatkozást hajtott végre, igyekezett támogatni a termelóket.

„A közelmúltban jelent meg az a rendelet a közlönyben, amiben a pálinkatermékek reprezentációs célú adózását könnyítette meg a kormány a borhoz hasonlóan” – emelte ki Felkai Beáta, aki arról is beszélt, kik lettek most a díjazottak.

Ebben az évben mintegy150 tételt neveztek, az elmúlt két évben már nem csak a pálinkák, hanem az egyéb szeszes italok, elsősorban a gin és a likőrök is szerepelnek a programban. Több különdíjat is kiosztanak.

Mindig sor kerül az Agrárminisztérium pálinkája díjra, amit idén a sáppusztai főzde kajszibarack pálinkája nyert el, ők az egyetlen főzde eddig, amelyik képes volt duplázni, hiszen tavaly is a Sáppusztai nyert egy másik tételével.

„Mindig meghirdetjük a legeredményesebb pálinkafőzde díját is. Idén szintén a Sáppusztai nyerte ezt. Van egy legeredményesebb gin és szeszes ital előállító vállalkozói díjunk is. Ezt a Győri Likőr nyerte el idén, viszont a legjobb gin szintén a sáppusztaihoz köthető, illetve mindig van egy Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal különdíj is, a Nébih pálinkája, azt idén ezt az Egy Csepp Aurum Vilmos körtepálinka kapta" – sorolta a helyettes államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Lassan teljesen bekerítik az oroszok a háború előtt 60 ezres lélekszámú donyecki Kosztyantynivkát, a település északi részéből zárják az ollót a déli városrész felé. Fehéroroszország behódolt Zelenszkij elnök ultimátumának: leszerelték a határ mentén felállított jeladókat, melyeket az oroszok dróntámadások koordinálására használtak. Közben a tárgyalások teljesen megrekedtek, Oroszország a Trump-adminisztrációt is hevesen kritizálni kezdte. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború csütörtöki eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×