Infostart.hu
eur:
355.84
usd:
313.06
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond Budapesten, az Állatorvostudományi Egyetem István utcai felújított pavilonépületeinek átadásán 2024. december 10-én.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: Magyarország minden erőközponthoz kapcsolódni akar

Magyarország a legnyugatibb keleti és a legkeletibb nyugati népként kapcsolódni akar a világ összes gazdasági erőközpontjához, ezzel jól haladunk, és ennek a magyar egyetemek nagy nyertesei lesznek - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden, Budapesten, az Állatorvostudományi Egyetem István utcai felújított pavilonépületeinek átadásán.

A kormányfő értékelése szerint a világ gyökeres változások előtt áll, a liberális világrend véget ért, és csak azok a nemzetek lehetnek nyertesei az változásoknak, amelyek a legtöbbet hozzák ki magukból, azok, akik betagozódnak, beállnak a sorba, nem képesek megmutatni saját értékeiket, nem képesek felfedezni a nemzeti karakterünkben rejlő erőt, rövid úton eljelentéktelenednek.

Hangsúlyozta: Magyarország arra készül, hogy szerepét a nemzetközi térben is új alapokra helyezze.

"Nem a mások által kijelölt utat akarjuk követni, hanem saját történelmünkből, saját gazdaságszerkezetünkből és a saját kultúránkból származó előnyeinket akarjuk kihasználni" - fogalmazott.

Kiemelte: a magyar állattudomány ma is világhírű, Magyarországon talán az Állatorvostudományi Egyetemen folyik a legszínvonalasabb oktatás, itt kerül napvilágra a legtöbb tudományos felfedezés, és az intézmény a világ 150 legjobb egyeteme között van, amire joggal lehet büszke minden magyar.

Hozzátette:

az egyetem célja bekerülni a legjobb 50 intézmény közé,

és a most átadott új épületekkel és új kutatólaborokkal ez sikerülhet is. Jelezte: mostantól olyan háttér áll rendelkezésre, ami lehetővé teszi, hogy az itt tanuló oktatók és kutatók átlagon felül teljesítsenek a kutatási eredmények, a nemzetközi publikációk és a szabadalmak kifejlesztése terén is.

Orbán Viktor jelezte, ami az Állatorvostudományi Egyetemen történik, az része a magyar felsőoktatás új korszakának. Hozzátette: a cél az, hogy az magyar egyetemek a világ élvonalába tartozzanak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a legfrissebb uniós adatok szerint Magyarország költi GDP arányosan a legtöbbet felsőoktatásra az egész Európai Unióban.

Kitért arra: az elmúlt tíz évben Magyarország háromszorosára növelte a kutatásra és fejlesztésre szánt forrásokat, aminek köszönhetően öt éve még csak hét, most pedig már 12 magyar egyetem van a világ legjobbjainak 5 százalékában. Hozzátette: a Magyarországon tanuló külföldi egyetemisták száma 10 év alatt majd duplájára nőtt.

Hangsúlyozta: "nem hagyjuk, hogy Brüsszel a szuverenitásunk védelme miatt a magyar fiatalokon verje el a port", ezért a kormány létrehozta a Pannónia ösztöndíjprogramot. "Nem szorulunk mások pénzére, mi magunk is képesek vagyunk gyümölcsöző, tudományos együttműködéseket létrehozni a világ legjobb egyetemeivel" - tette hozzá.

Utalt az Állatorvostudományi Egyetem további épületeinek tervezett felújítására és kijelentette: 2025-ben reményeik szerint lezárják a háborút, visszaterelik az európai gazdaság működését a normális kerékvágásba, a magyar gazdaságot növekedési pályára állítják és megtermelik az egyetem további fejlesztéséhez szükséges pénzügyi forrásokat.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×