Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
mentőautók
Nyitókép: Facebook/Országos Mentőszolgálat

Új ügyeleti rendszer - Behúzták a mentők az egymilliomodik strigulát

Mindegyik mögött egy-egy ellátás van. Az egységes rendszer bő másfél éve indult.

Elérte az egymilliót az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) egységes alapellátási ügyeleti rendszerében ellátott betegek száma Magyarországon – közölte a szervezet kedden.

Azt írták, hogy a 2023. február 1-jén Hajdú-Bihar vármegyében indult egységes rendszerhez 2024. október 1-jéig az ország valamennyi területe csatlakozott, a működés mindenhol zavartalan.

Az ügyeleti rendszer indulása óta eltelt 21 hónap alatt mindeközben az OMSZ mentőegységei mintegy kétmillió mentőfeladatot, esetellátást végeztek Magyarországon – tették hozzá.

Tájékoztatásuk szerint az ügyeleti betegeknél 95 ezer esetben a telefonos tanácsadás elegendőnek bizonyult, 838 ezer beteget valamelyik ügyeleti telephelyen részesítettek ellátásban, 67 ezer beteghez pedig ügyeleti kocsit küldtek és a lakásukon látták el őket. Az alapellátási ügyeletben ellátottak 36 százaléka gyermek, illetve 18 éven aluli fiatal volt.

Közölték, hogy a jellemzően enyhébb egészségi problémákra az esetek több mint 90 százalékában az ügyeleti ellátás megfelelő megoldást jelentett, 92 ezer beteget kellett további szakellátásra vagy kórházi felvételre irányítani.

Kitértek arra, hogy az új ügyeleti rendszer október elsején Budapesten is elindult és jól működik: a főváros 18 ügyeleti telephelyén orvosok, mentőtisztek és diplomás APN-szakemberek (kiterjesztett hatáskörű ápoló; Advanced Practice Nurse) látják el a betegeket.

Az indulás óta Budapesten 9893 beteget láttak el, közülük 2456-an gyermekek, illetve 18 év alatti fiatalok voltak. Miközben 1373 esetben a telefonos tanácsadás elegendőnek bizonyult, 6728 beteget valamely ügyeleti telephelyen részesítettek ellátásban, 1792 beteghez kiküldték az ügyeleti egységet, így az otthonában kaphatta meg a szükséges ügyeleti ellátást.

Jelezték, hogy az átlagos betegforgalom egyik budapesti ellátóhelyen sem érte el az óránkénti egy beteg értéket, a 1830-as ügyeleti telefonszám pedig rövid várakozási idővel, folyamatosan és jól működött.

Októberben Budapesten és környékén 34 497 mentőfeladatot végeztek el, köztük 6057 eset életveszélyesnek minősült, ezért a legmagasabb sürgősségű szinten (P1) volt szükség ellátásra.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

A globális űrgazdaság 2024-ben elérte a 613 milliárd dollárt, és 2035-re akár 1800 milliárd dollárra nőhet, ám a szektor növekedését egyre inkább a földi infrastruktúra hiányosságai fenyegetik. Az új fejlesztésű rakéták által lehetővé tett felbocsátások számának rohamos emelkedésével párhuzamosan a jóval lassabb tempóra épített űrkikötők válhatnak az iparág szűk keresztmetszetévé. A Kennedy Űrközpont belső NASA-jelentése szerint az 1960-as évekből származó infrastruktúra nem képes lépést tartani a kereskedelmi igényekkel, a SpaceX és a Blue Origin pedig egyenként is évi 120 indítást tervez Floridából. Az űrverseny új frontvonala így már nem csupán a rakétagyártás, hanem az is, hogy az Egyesült Államok, Kína és Európa mely szereplői tudnak a jövő szupernehéz, újrahasználható rakétáihoz megfelelő földi kapacitást kiépíteni. Cikkünkben végigvesszük, milyen problémákkal küzd az Egyesült Államok az űrszektor egyik kulcsfontosságú területén, és a legnagyobb űrhatalom kihívói hol tartanak ezen a téren.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×