eur:
414.58
usd:
398.72
bux:
79538.01
2024. december 23. hétfő Viktória
Concept of relocation. Portrait of wife and husband moving into new flat. White background. Full-length.
Nyitókép: Andrii Bicher/Getty Images

Egyre tovább maradnak a fiatalok a mamahotelben

A szakértő szerint a gazdasági okok mellett a társadalmi elvárások, és a hagyomámyok is magyarázzák a jelenséget.

"Az Európai Unióban átlagosan 26,3 éves korukban hagyják el a fiatalok a szülői házat. Magyarországon ez 27 éves kor átlagosan - mondta Erdélyi Dóra az InfoRádióban.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior elemzője arról számolt be, hogy a mamahotel jelensége Dél-Európában a legkedveltebb, ott a legtöbb országban átlagosan 30 éves korukig a fiatalok még együtt élnek a szüleikkel. Horvátországban mérték a legmagasabb értéket, ott 31,8 éves korukig otthon tartózkodnak. Ezzel szemben az északi országokban már 23 éves koruk előtt elköltöznek a fiatalok és önálló életet kezdenek, Finnországban 21 éves, Svédországban 22 éves korukban már külön háztartást vezetnek.

Az elemző kiemelte, hogy a gazdasági okok mellett társadalmi elvárások, hagyományok, és pszichológiai okok is állnak a jelenség hátterében.

"A gazdasági tényezőknél érdemes kiemelni azt, hogy a különféle gazdasági válságok jelentősebben érintik a fiatalokat a munkaerőpiacon. Az ő munkanélküliségi rátájuk általánosságban erőteljesebben emelkedik, mint a többi idősebb generációé, illetve lassabban is tér vissza a válságokat megelőző szinthez" - fejtette ki Erdélyi Dóra. Hozzátette, hogy a fiatalok gyakrabban dolgoznak nem hivatalos vagy szezonális munkakörben, illetve azokban a szektorokban, amelyek jobban ki vannak téve a gazdasági sokkoknak, válságoknak. Emellett egyre nehezebb megfizethető lakást találni, világszinten emelkedtek a bérleti díjak is.

"A mostani 20-as generáció megfontoltabb, alaposabb döntéseket szeret hozni az élet minden területén, akár párválasztás, akár a lakhatás kérdésében. Ez pedig akár halogatáshoz is vezethet. Továbbá maximalizmus is jellemzi ezt a korosztályt, és idővel rájönnek a fiatalok, hogy az önállóságuk legtöbb esetben csak az életszínvonal romlásával valósítható meg, amit nem akarnak"- összegezte a jelenség kiváltó okait a szakértő. Sokan kellő mennyiségű tőkét szeretnének először felhalmozni, hogy önálló életet kezdjenek, és a szülők oldaláról is lehet visszatartó erő, akik szeretnék őket kiszolgálni, marasztalni, mivel úgy érzik, ez ad értelmet az életüknek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×