Mintegy másfél millió forintjába került egy kutyatulajdonosnak nemrégiben, hogy egy audis elgázolta a kutyáját. Igen, neki kellett fizetnie a kutyája által okozott balesetért, amelyben az állat is elpusztult. Saját háza kapujában beszélgetett ismerősével, amikor a kutyái a lába mellett kiszöktek az udvarról. Nem sokkal később a közelben az egyik állatot elgázolta egy Audi. De az Audi is megrongálódott. Megpróbálta a sofőr elkerülni a gázolást, de nem járt sikerrel.
450 ezer forintos állatvédelmi bírságot kellett fizetnie a kutyák tulajdonosának, mert nem gondoskodott megfelelően az állatairól – hiszen azok az utcán póráz és felügyelet nélkül rohangáltak. Csak ezután derült ki számára, hogy a gázoló Audiban jelentős károk keletkeztek.
Hasonló a helyzet macskák esetében is – írja sok példával megtűzdelt cikkében a kozlekedesbiztonsag.kti.hu. Ilyenkor az állat tulajdonosa a felelős.
Vadállat esetén
A kérdés az, hogy mi van, ha ha valaki kisebb állatot – rókát, sünt, hüllőt – gázol el, és az még életeben van.
A Magyar Állatorvosi Kamara etikai szabályzata szerint a sérült állatok (legyen szó házi- vagy vadállatról) gyógyításának költségeit annak kell megfizetnie, aki az állatot az orvoshoz vitte. Azért javasolják a segítőkész embereknek, hogy
ha csak tehetik, értesítsék a térségben működő állatvédelemmel és/vagy madárvédelemmel foglalkozó szervezeteket, és bízzák rájuk a mentést és az állatorvos-keresést.
Nekik megvannak ehhez a kapcsolataik és szűkösen a forrásaik is. Hívhatják a térségben működő polgárőrséget is, nekik pontos nyilvántartásuk van arról, hogy a különböző sérült vadakkal kapcsolatban kiket kell értesíteni, hová kell vinni azokat.
Szóljon a profiknak
A sérült állaton segíteni akaró emberek és maguk a sérült állatok is jobban járnak, ha profik mentik meg és juttatják el az állatorvoshoz őket.
Fontos, ha a megtaláló maga akarja állatorvoshoz vinni a sérült állatot, előzőleg hívja fel az orvost. Mindenkinek jobb, ha a doktor számít a páciensre, és előre tisztázható az is, vállalja-e a szakember az adott állat kezelését. Nem minden állatorvos vállalja ugyanis vadállatok gyógyítását.
A sérült állatokat a fájdalom és a félelem (az embertől és a helyzettől) könnyen támadásra késztetheti, ezért célszerű fokozott körültekintéssel megérinteni és megmozdítani őket. Aki nem biztos a dolgában, vagy tart az állattól, inkább hívjon segítséget. De csak azért, mert „macerás” vagy mert „nehogy már még én fizessem a róka koma műtétjét, amikor nem én ütöttem el” alapon ne hagyja sorsára a szenvedő állatot!