eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: MTI/EPA/Stefan Sauer

Hatott a brutális szankció, kevesebb fecskefészket vernek le

Kevesebb fecskefészket vernek le az emberek, amióta több százezer forintos bírságra vagy akár börtönbüntetésre számíthatnak – számolt be az InfoRádióban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Orbán Zoltán emlékeztetett rá, hogy a fecskék több millió kilogramm rovart esznek meg, vagyis ha kevés a fecske, sok a kártevő.

"Nemcsak a fecskék védettek, hanem a fészkeik is" – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Hozzátette, hogy a fészek eltávolítását engedélyezheti a megyei kormányhivatal a költési időszakon kívül, olyan esetekben, ha fel kell újítani, szigetelni kell egy épületet, nyílászárókat kell cserélni, vagy esetleg bontani kell egy épületet.

"A fecskék természetvédelmi értéke 50 ezer forint, egy fészekben 4-5 tojás teljesen általánosnak számít. Tehát ha valaki lever egy négytojásos fészekaljat, vagy egy öt ojásosat, akkor már átcsúszhat a törvénysértési kategóriába. Ha felnőtt madár, illetve fióka sérül vagy pusztul el, akkor még az állatkínzás tényállása is megállhat, tehát ebben az esetben már az állatvédelmi törvény is érvénybe lép" – mondta a szakember.

Orbán Zoltán hangsúlyozta, hogy az embernek nagy szüksége van a fecskékre, hiszen amíg a madár Magyarországon tartózkodik, minimum egy kilogramm rovart pusztít el. Úgy számol, hogy mivel 2010 óta augusztusonként kétmillió fecskével van kevesebb, ez azt jelenti, hogy akár kétezer tonna rovar marad a nyakunkon, miközben a klímaváltozás egyik negatív hatásaként szinte évente jönnek újabb és újabb mezőgazdasági kártevők, továbbá a háziállatokra és emberekre veszélyes betegséget terjesztő rovarok.

Arról is beszélt a szakember, hogy a fecskeállomány csökkenésének a hátterében elsősorban a nagyüzemi mezőgazdaság áll. Magyarországon ugyanis jelentős mértékben megváltozott az európai uniós csatlakozást követően az állattartási gyakorlat. A háztáji állattartás szinte teljesen megszűnt, a legelő állattartás jelentős mértékben csökkent és az istállózott állattartás is úgy modernizálódott, hogy ott nagyon sokszor nem tudnak a fecskék költeni. Emellett a nagyüzemi mezőgazdaság széles körben alkalmaz rovarölő szereket, tehát csökkent a táplálék, ami megmaradt, az is jelentős részben mérgezett.

"A fecskefészkek leverésének visszaszorítása nagyon fontos eredmény, 2010-re ugyanis a hazai fecskeállomány több mint 60 százaléka elpusztult, amiért a költőhelyeik lerombolása mellett a kémiai szúnyoggyérítés, a rovarirtó szerek használata és a globális felmelegedés is felelős" – mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×