Emlékeztetett, június 9-én tartják az önkormányzati választásokat, és a következő Fővárosi Közgyűlés október elsején áll majd fel. Így az átmeneti időben nem terveznek közgyűlést tartani – fűzte hozzá Kiss Ambrus.
Úgy fogalmazott, június 9. és szeptember 30. között „egy furcsa interregnum van”, hiszen bár közjogi értelemben a mostani képviselők a képviselők, a demokratikus legitimitásuk abból a szempontból megkérdőjeleződik, hogy nagy valószínűséggel cserélődnek majd a közgyűlés tagjai.
A Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását lehet kezdeményezni ebben az időszakban – jegyezte meg Kiss Ambrus.
„Nonszensz a helyzet”
A főpolgármester-helyettes beszélt arról is, hogy 2023-ban a főváros nettó finanszírozási pozíciója mintegy mínusz 18 milliárd forint, azaz ennyivel többet fizetnek a központi költségvetésbe, mint amennyit a kötelezően ellátandó közfeladataik ellátására kapnának.
Szólt arról is: nem kaptak rezsitámogatást, amely mintegy 10 milliárdot jelentene, továbbra sem érkezett meg a Lánchíd felújítására ígért 6 milliárd forint, valamint a trolibeszerzéshez kapcsolódó 10 milliárd forintot sem kapta meg a főváros.
Az Egészséges Budapest Program keretében 50 milliárd helyett 27 milliárd forintot kaptak, valamint nem engedélyezte a kormányzat egy mintegy 17 milliárd forintos hitel felvételét – mondta Kiss Ambrus, aki úgy fogalmazott, „nonszensz a helyzet”.
Kérdésekre válaszolva az illegálisan kihelyezett óriásplakátokról szólva a főpolgármester-helyettes közölte: jelenleg tizenhat eljárás van folyamatban.
A 3-as metró szerelvényeinek klimatizálása kapcsán elmondta, megoldható lenne, de az oroszok nem járulnak hozzá a klímaberendezések felszereléséhez. Miután még tíz év a garancia a vázszerkezetekre, ezért ha a gyártó engedélye nélkül nyúlnának hozzá, akkor elveszne a garancia – jelezte Kiss Ambrus.