eur:
408.78
usd:
375.07
bux:
74386.52
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Fokozottan érdeklődnek a magyarok az EP-választás iránt

Ha hihetünk a felmérésnek, akkor egyre többeket foglalkoztat a közélet, és választáson is rengetegen fognak részt venni.

Az Európai Parlament közlése szerint megjelent az európai parlamenti választások előtti utolsó Eurobarometer felmérés - írja a 24.hu.

A kutatás több fontos megállapítász is tett:

  • az európaiak 81 százaléka úgy véli, hogy a jelenlegi geopolitikai helyzet miatt még fontosabb a választás;
  • 60 százalék érdeklődik a közelgő, június 6-a és 9-e között tartandó választások iránt;
  • az európai polgárok 73 százaléka szerint az EU-s intézkedések hatással vannak a mindennapi életükre;
  • egyre fontosabb kérdéssé válik a védelmi-, és biztonságpolitika;
  • va válaszadók fő problémái a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem (33 százalék), továbbá a közegészségügy (32 százalék).

Mi a magyarok véleménye?

A magyarok 70 százaléka mondja azt, hogy valószínűleg szavazni fog, ami 3 százalékpontos növekedést jelent 2023 őszéhez képest a magyar válaszadók esetében is, és 10 százalékpontos növekedést a 2019. február/márciusi felméréshez képest - írja a lap.

A megkérdezett magyarok 46 százalékának pozitív, 39 százalékának semleges és 14 százalékának negatív véleménye van az EU-ról.

56 százalék szeretné (az uniós átlaggal megegyezően), ha az EP szerepe nőne, 9 százalék azt támogatja, hogy maradjon meg a jelenlegi hatásköre, és 32 százalék véli úgy, hogy csökkenteni kéne az Európai Parlament befolyását.

A magyar válaszadók számára a közegészségügy kérdése a választások során megvitatandó legfontosabb téma (39 százalék), melyet szorosan követ (38 százalék) a munkahelyteremtés és a gazdaság támogatása, majd Európa jövőjének kérdése (35 százalék).

28 százalék gondolja úgy, hogy az EU védelmi politikája kampánytéma kellene, hogy legyen.

A magyar válaszadók többsége (40 százalék) az energiaellátás biztonsága és ennek infrastrukturális biztonsága a legfontosabb az EU jövője szempontjából. 34 százalék véli úgy, hogy a katonai védelem és a biztonság élvez prioritást, 33 százalék számára a versenyképesség, a gazdasági növekedés és az ipar a lényeg, de nem elhanyagolható az élelmiszerbiztonság és a mezőgazdaság sem, amit 31 százalék tartott kiemelten lényegesek.

77 százalék van azon a véleményen, hogy az Unió hatással van mindennapjaira, míg 23 százalékuk szerint nem ez a helyzet.

Ugyanígy, 77 százalék szerint az ország javára vált az uniós tagság (6 százalékponttal meghaladja az uniós átlagot), amely érték a 2023 őszi adatokhoz képest 4 százalékpontos növekedést mutat - teszik hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×