eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Résztvevők az új pedagóguséletpálya-törvény ellen tartott budapesti vonulásos demonstráción, az ADOM Diákmozgalom, a Civil Közoktatási Platform és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) rendezvényén 2023. június 5-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Hamarosan eldől, lesz-e újabb pedagógussztrájk januárban

Meghívták csütörtökre a pedagógus-szakszervezetek képviselőit a Belügyminisztériumba – a tárgyalás tétje, hogy lesz-e újabb sztrájk január utolsó napján.

Egy belső felmérés szerint a tanárok egy jelentős része vállalná a január 31-re belengetett munkabeszüntetést – mondta Nagy Erzsébet, az érdekvédelmi képviselet országos választmányi tagja az Indexnek.

Hangsúlyozta, hogy a polgári engedetlenségnek nagyon alacsony támogatottsága, hiszen sokakat elrettentett mindaz, ami tavaly ősszel történt az iskolákban, amikor is több pedagógust kirúgtak - írja a Portfolio.

A PDSZ ezután sem javasolják a tanároknak, hogy ezt az utat válasszák, utólag ugyanis nagyon nehéz megvédeni a kollégákat.

A Pedagógusok Szakszervezete és a PDSZ közösen létrehozott sztrájkbizottsága 2021 októberében fogalmazta meg követeléseit, melyeket a közelmúltban megújítottak:

  • A pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt vonják vissza.

  • Azonnali 50 százalékos béremelést minden, köznevelésben dolgozó számára.

  • A neveléssel-oktatással lekötött munkaidő 22 óra legyen.

  • 5 elemű bérrendszert vezessenek be.

  • Töröljék el a teljesítményértékelési rendszert.

  • Minden gyermekekkel töltött munkaidőt ismerjenek el tanítással lekötött munkaidőnek.

  • Töröljék el az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó rendelkezéseket.

  • A kormány hozzon létre európai normáknak megfelelő érdekegyeztető tanácsot.

  • Töröljék el a szakszervezetek működését és jogait korlátozó rendelkezéseket, így a reprezentativitásra vonatkozó szabályokat, és vonják vissza a szakszervezeti tagdíjak munkáltató által történő átutalását tiltó rendelkezéseket is.

  • Legyen egységes Oktatási Minisztérium.

A következő sztrájkbizottsági ülés december 21-én, 10 órakor lesz a Belügyminisztérium Szalay utcai épületében. Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja kijelentette: a január 31-i sztrájk nagyban függ attól is, hogy milyen ajánlatot kapnak.

A megújított követelések ellenére az egyik fő kérdés továbbra is a bér, a Belügyminisztérium továbbra is 10 százalékos emelésről beszél, holott az eddig visszatartott EU-s alap egy része felszabadult, a kormány pedig korábban ehhez kötötte a pedagógusok nagyobb béremelését.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×