A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén is szóba került az önkormányzati választási rendszer esetleges módosítása, amely a polgármesterek helyett a listán bejutott képviselőkkel töltené fel a közgyűlést, ahogyan ez 2014 előtt történt. A Mi Hazánk parlamenti frakciójának javaslatát a Fidesz támogatásával tűzte napirendjére az Országgyűlés.
Emellett lehet érvelni a választás előtt két évvel. A választás előtt fél évvel ez nyilvánvalóan egy olyan típusú matekozás, politikai ravaszkodás, amire semmi szüksége ennek a hazának - mondta felszólalásában Karácsony Gergely.
A témában ezután politikai vita alakult ki a főpolgármester és Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP fővárosi frakciójának vezetője között.
1994-ben az MSZP-SZDSZ kormány kettő vagy három hónappal az önkormányzati választás előtt változtatta meg az önkormányzati törvényt
- válaszolta Wintermantel Zsolt, majd rákérdezett, vajon a főpolgármester akkor, fiatal felnőttként elfordult-e ennek hatására attól a politikától, amit a baloldali pártok képviselnek.
Karácsony Gergely erre azt reagálta: a vita nem arról szól, hogy milyen a jó választási rendszer, hanem arról szól, hogy milyen a jó demokrácia. Úgy viselkedünk-e, mint a durcás gyerek, aki addig változtatja a játékszabályokat, amíg meg nem nyeri a játékot, vagy komolyan vesszük a demokrácia írott és íratlan szabályait, melyek közt az íratlanok majdnem olyan fontosak, mint az írottak.
A Fővárosi Közgyűlés ezután határozatban fejezte ki egyet nem értését a jövő évi önkormányzati választások szabályainak tervezett módosításával kapcsolatban, amely alig fél évvel előzné meg a voksolást.
A határozatot a fideszes képviselők tartózkodása mellett fogadták el.
Az önkormányzati választások szabályainak tervezett módosítása miatt a DK azt javasolta, hogy a demokratikus ellenzéki pártok jövőre induljanak közös fővárosi listán. Erről először Soproni Tamást, a VI. kerület momentumos polgármesterét kérdezte az InfoRádió:
Fél évvel a választás előtt nem lehet módosítani a választási törvényt. Hogyha ez mégis megtörténne, azt gondolom, nem nagyon van más út, mint egy közös lista
- nyilatkozta Soproni Tamás. Hozzátette, ez a személyes véleménye, meglátása szerint ez lesz az út.
Az InfoRádió megkeresésére a Momentum annyit közölt, hogy vizsgálják a DK javaslatát, de - mint fogalmaztak - nem állhat elő olyan helyzet, hogy az ellenzéki pártok önös érdekeit mások elé helyezve veszélyeztessék a közösen elért eredményeiket. Az MSZP az európai parlamenti választáson is közös ellenzéki listát szeretne.
Messzemenőkig támogatom a közös lista javaslatát, az MSZP hónapokkal ezelőtt megfogalmazta ugyanezt a gondolatot az európai parlamenti lista kapcsán - nyilatkozta Horváth Csaba, Zugló szocialista polgármestere. Hozzáfűzte, ez igaz az önkormányzati választásra, ahol az új törvény egyben kényszert is jelent. Úgy véli, aki a közös listaállításból kimarad, az jó eséllyel a Fidesz kampányát segíti majd.
Az LMP még nem hozott döntést a javaslatról. A Párbeszéd viszont elképzelhetőnek tartja a közös listát, mint minden olyan megoldást, amely elvezet a Fidesz legyőzéséhez.
Az önkormányzati választás egyik kulcsa, hogy együttműködjön az ellenzék, mert ez teszi lehetővé azt, hogy a Fideszt, a NER-t leváltsuk az önkormányzatokban
- mondta V. Naszályi Márta, Budavár párbeszédes polgármestere. Úgy véli, minden együttműködés jó lehet, ám az ördög a részletekben rejlik.
A Jobbik már korábban bejelentette, hogy önálló főpolgármester-jelöltet indít jövőre. Az InfoRádió megkeresésére annyit közölt a párt, hogy a választási kampánynak nem a választási törvény módosítgatásáról kell szólnia, hanem arról, hogyan lehet helyben megkönnyíteni a magyar emberek életét. ű
Az Országgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén kezdi tárgyalni a Mi Hazánk által benyújtott javaslatot.