eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Close up of a pharmacist working
Nyitókép: Getty Images/ Marko Geber

A szaktárca megmentené azokat gyógyszertárakat, melyek a bezárást fontolgatják - mondja az államtitkár

Az egészségügyi államtitkárság szerint nem veszélyeztetné a betegbiztonságot, ha a jövőben gyógyszerészek nélkül is működhetnének fiókgyógyszertárak.

"Régóta fennálló probléma, hogy a kistelepüléseken egyre romlik a gyógyszerhez való hozzájutás lehetősége. Nagyon sok kis gyógyszertár zárt be az elmúlt időszakban, akik nem tudták biztosítani a gyógyszerellátást azokon a településeken, ahol eddig egyedüli gyógyszertárként voltak jelen" – mondta az InfoRádióban Bidló Judit, egészségügyért felelős helyettes államtitkár.

Ezen gyógyszertárak egy része fiókgyógyszertár, ami azt jelenti, hogy tartozik hozzájuk egy felelős gyógyszertár, aki minden szakmai támogatást megad, hogy a kistelepüléseken napi néhány órában – nem is nyolc órában – biztosítsa a gyógyszerellátást a településen lévőknek.

Bidló Judit azt mondta, amikor megpróbálták feltérképezni a probléma okát, rögtön megnézték, milyen feltételei vannak egy gyógyszertár működésének. Az egyik legnagyobb probléma, hogy gyógyszerész folyamatos jelenlétét kell biztosítani a fiókgyógyszertárban még akkor is, ha az csak napi néhány órában üzemel. Eközben a tevékenységek jelentős része csak a gyógyszerek kiadására korlátozódik, illetve esetleg a vény nélküli gyógyszerek esetén bizonyos információval láthatják el a betegeket például a meghűlés, fejfájás kezelésére vonatkozóan.

Egyeztetések után megszületett az a javaslat, hogy

csak és kizárólag a fiókgyógyszertárakban megteremtsék annak lehetőségét, hogy működhessen a gyógyszertár úgy is, ha nincs ott állandóan gyógyszerész.

A javaslat szerint ehhez az anyagyógyszertár biztosítana távfelügyeletet, és a gyógyszerészt bármikor be lehetne vonni a konzultációba. Ha felmerül olyan kérdés, ami meghaladja az egyébként már évek óta nagy gyakorlattal rendelkező asszisztens kompetenciáját, akkor fel lehet hívni a gyógyszerészt, és lehet vele konzultálni hasonlóan, mint ahogy most nagyon sok beteg már telefonon konzultál a háziorvosával a gyógyszeres kezeléséről.

A tervezett jogszabályváltozást nem mindenki támogatja, ugyanis a Magyar Gyógyszerészi Kamara az InfoRádiónak azt nyilatkozta: gyógyszerész nélkül súlyosan sérülhet a betegbiztonság. Szerintük a szakasszisztenseknek jelenleg nincs is meg a hatáskörük az összes szakmai feladat ellátására.

"Alapvetően az elsődleges cél az volt, hogy megmaradjanak azok a gyógyszertárak, amelyek bezárást most fontolgatják, és továbbra is biztosítani tudjuk a lakosságnak a lakóhelyhez közeli gyógyszerellátást.

Nyilvánvalóan az a célunk, hogy a lehető legtöbb helyen legyen gyógyszerész, és ennek érdekében beleteszünk a jogszabályba olyan feltételeket, amelyek arra ösztönzik a gyógyszertárakat, hogy amennyiben lehetséges, akkor biztosítsák a gyógyszerész jelenlétét a fiókgyógyszertárban" – jelentette ki Bidló Judit.

Mint mondta, amikor ezt már nem tudják semmilyen szinten megoldani, akkor lennie kell lehetőségnek, hogy a felírt gyógyszereket a beteg a saját lakóhelyén is kiválthassa. Ha gyógyszerészi gondozást igényelne a beteg, vagy részletesebb konzultációra szeretne menni – ami a tapasztalatok szerint az esetek kisebb részében történik meg – erre lesz lehetősége akár telefonon, vagy bemenve a közeli városba az anyagyógyszertárban tanácsot kérni.

Jelenleg még a véleményeket dolgozzák fel a rendeletről, és ezután születik döntés a pontos bevezetés üteméről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×