eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Biciklis halad a fővárosi Nagykörúton kialakított ideiglenes kerékpársávon 2020. május 23-án.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Magyar Kerékpárosklub: több és szigorúbb sebességmérésre lenne szükség

Tüntetést tartott hétfőn és biztonságosabb utakat követel a Magyar Kerékpárosklub a múlt heti kerékpáros gázolások után. Kürti Gábor, a szervezet elnöke elmondta, sokan félnek még Magyarországon a biciklizéstől, pedig a megfelelő forgalomcsillapító eszközökkel biztonságosabbá lehetne tenni a kerékpározást.

A kerékpáros-gázolások miatt hétfőn demonstrációt tartottak biciklisek. Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke szerint Magyarországon a közlekedők tíz százaléka biciklizik, ez a szám az Alföld mezővárosaiban 13 százalék is lehet, míg Budapesten csak 3-4 százalék, de úgy véli, többen is kerékpároznának, csak nem mernek, mert veszélyesnek tartják.

Kürti Gábor ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a biciklisek baleseti statisztikája nagyjából megfelel a forgalomban való részvételi arányuknak, az évi 500-600 halálos kimenetelű közúti balesetből ugyanis nagyjából 60 ember kerékpáros. Ez azt jelenti szerinte, hogy átlagos a kockázata a kerékpározásnak a többi közlekedési módhoz képest, de ettől függetlenül a kerékpározók és a gyalogosok a legvédtelenebb közlekedők. Ezért különösen fontos az ő védelmük – tette hozzá a kerékpárosklub vezetője, aki szerint a kerékpáros balesetek fele, kétharmada megelőzhető lenne, ha a politikai döntéshozók meghoznák azokat az intézkedéseket, amelyeket Nyugat-Európában már sok helyen megtettek.

Kürti Gábor szerint csökkennének a baleseti számok, ha a jelenleginél sokkal több és szigorúbb sebességmérés ellenőrizné az autósokat. A kerékpárosok érdekvédelmi szervezetének vezetője kijelentette, hogy Budapestnek kiemelt figyelmet kell kapnia ezekben az ellenőrzésekben, mert míg az első negyedéves adatokból az látszik, hogy országos szinten öt százalékkal csökkent a halálos balesetek száma, addig Budapesten viszont 12 százalékkal nőtt a halálos esetek száma.

A biciklis szervezet vezetője úgy véli, hogy a kerékpárosokat érő balesetek száma azzal is csökkenthető lenne, ha a közlekedésben részt vevő összes szereplőben a jelenleginél erősebben tudatosulna, hogy felelős a tetteiért. Ugyanakkor a leghatékonyabb módon azzal lehetne csökkenteni a kerékpáros balesetek számát, ha a forgalomcsillapítást a mostaninál sokkal szélesebb körben alkalmaznák. Így a lakóövezetekben, ahol járda van, ott a 60-70 kilométer/órás sebességhatárok helyett akár egységesen és általánosan 30 kilométer/óra kellene, hogy legyen a megengedett maximális sebesség – mondta el az InfoRádióban Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×