eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Closeup female legs feet in white sneakers are riding, kicking by electric scooter on bike path in street of modern urban city. Moving by ecological eco portable transport of future concept.
Nyitókép: monstArrr_/Getty Images

Meglepő számok a magyarok közlekedési szokásairól

Az emberek csaknem fele autót használ munkába járáshoz és a szabadidejében, de a megkérdezettel 59 százalékának van kerékpárja vagy rollerje – derült ki egy új közvélemény-kutatásból.

Egy frissen készült felmérés szerint a magyarországi felnőtt népesség 45 százaléka használ a munkába járáshoz tömegközlekedési eszközt. A válaszadók harmada (36 százalék) választja az autót, 24 százalék gyalog jár, 15 százalék pedig kerékpárral. Férfiak 8 százalékkal nagyobb arányban választják az autót munkába járáshoz, mint a nők. A korcsoportok közül leginkább a 18-39 évesek (47 százalék) választják a tömegközlekedési eszközt. A Budapesten élők között vannak a legtöbben, akik általában a munkába járáshoz a tömegközlekedési eszközöket választják (64 százalék).

A válaszadók 49 százaléka választja az autót a szabadidejében. 44 százaléka tömegközlekedési eszközt, 28 százalék pedig kerékpárt használ. Szabadidőben is a férfiak választják leginkább az autós közlekedést. A korcsoportok közül leginkább a 18-39 évesek körében (56 százalék) választják az autós közlekedést, míg a 60 év felettiek 43 százaléka választja a tömegközlekedést. Minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, annál inkább jellemző, hogy szabadidejében autót használ: felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők 64 százaléka, középfokú végzettséggel rendelkezők 52 százaléka, alapfokú végzettségűek 45 százalékban választja. A kiépített tömegközlekedési hálózat miatt a budapestiek használják leginkább szabadidejükben a tömegközlekedést (69 százalék).

A lakosság több mint a felének (59 százalék) van kerékpárja vagy rollere. 6 százaléknak nincs, de tervezi a vásárlást. Nemek szerint leginkább a férfiaknak van rollerje vagy kerékpárja, a nők 39 százaléknak nincsen és nem is tervez vásárlást. Minél fiatalabb valaki, annál inkább jellemző, hogy van kerékpárja vagy rollerje. A fővárosban élőknek felének nincsen kerékpárja és rollerje.

A kerékpárral és a rollerrel rendelkezők 77 százaléka nem okozott és nem is szenvedett még kárt közlekedés során. 16 százaléka megsérült már közlekedés során, 6 százaléknak megsérült már a közlekedési eszköze és csupán 1 százaléka okozott kárt másnak. Nemek szerint leginkább a férfiakra jellemző, hogy okoztak vagy érte őket már kár a roller vagy kerékpár használatakor. Korcsoport tekintetében kiugró érték, hogy a 18-39 év közötti korosztály 23 százaléka már megsérült kerékpározás vagy rollerezés közben.

A közlekedési eszközökkel kapcsolatos kutatást 18 éven felüli népesség körében végezte az OTP Mobil Kft. megbízásából a Magyar Target-Pulzus Média Kutató Kft.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×